Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Výlet Českým středohořím: na kole z Ploskovic přes Litoměřice do Terezína

Výlet Českým středohořím: na kole z Ploskovic přes Litoměřice do Terezína

Chcete si udělat pěkný výlet v Českém středohoří? Pak se vydejte na okružní výlet z Ploskovic do Litoměřic a Terezína. Uvidíte řadu architektonických památek, zdoláte nejeden kopec a užijete si projížďku okolo vinic i přívoz přes řeku Labe.
PloskoviceVýlet o celkové délce 27,5 km začneme u zámku Ploskovice, které jsou klenotem mezi zámky severozápadních Čech. Nechala jej vybudovat Anna Marie Františka Toskánská, manželka posledního potomka slavného italského rodu Medici. O přestavbu ploskovické letní rezidence ve stylu vrcholného baroka se zasadil Kilián Ignác Dietzenhofer. Na začátku 19. století se zámek stal majetkem Habsburků, jako letní sídlo jej využíval hlavně císař Ferdinand V. Dobrotivý, a poté i František Josef I. Po vzniku Československa zde bylo zřízeno letní sídlo Ministerstva zahraničí. Jezdil sem hlavně Edvard Beneš se svojí manželkou.

Od zámku pokračujeme cyklostezkou 3066 okolo vinic v Maškovicích zvlněnou krajinou do Pohořan a Žitenic, až dorazíme do Litoměřic.
 

Litoměřice a Eurovelo7

LitoměřiceProcházku po Litoměřicích můžeme zahájit na Mírovém náměstí prohlídkou okolních domů, muzea s historickým sklepením a několika galerií. Vinařské tradice připomíná litoměřický gotický hrad s interaktivní expozicí českého vinařství. Na jižní straně centra zvou k procházce hradební parkány, z části osázené vinnou révou, z nichž se otvírá pěkný výhled na biskupskou rezidenci s katedrálou sv. Štěpána na Dómském pahorku a na panorama Českého středohoří s hradem Hazmburkem a památnou horou Říp.
 
pevnost TerezínLitoměřic vyjedeme po cyklotrase EV7, která nás dovede do pevnostního města Terezína. Zde si lze prohlédnout expozice věnující se židovskému utrpení za 2. světové války, anebo expozice věnované vojenskému životu v barokní pevnosti. Je zde dokonce i naučná stezka Pevnost Terezín o délce cca 7 km, která vás zavede krajinou kolem hradeb pevnosti. Jejím cílem je seznámit návštěvníky nejen s historií města, ale i s krásnou přírodou, která se v jeho pevnostních zdech i okolí skrývá.
 

Z Terezína zpět do Ploskovic

Přívoz NučničkyNaše cyklo trasa vás provede městem od Litoměřické brány po náměstí ČSA, k Horní vodní bráně a přes most v Pražské ulici. Pokračuje k Malé pevnosti a přes Starou Ohři do obce České Kopisty, Počaply a Nučničky, kde je nutné použít přívoz na druhou stranu Labe. Přívoz je sezónní, od dubna do října.

Z Nučnic pojedeme do Křešic podél Labe, ale pak přijde stoupání do Zahořan, Lučního Mlýna, Býčkovic až do Ploskovic, odkud jsme na výlet vyrazili.