Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Na kole po Ploučnické cyklostezce
Na kole po Ploučnické cyklostezce
"> "> ">

Na kole po Ploučnické cyklostezce

Jedna z páteřních cyklostezek spojující Ústecký a Liberecký kraj vede z velké části údolím Ploučnice. Začíná v Děčíně na spojnici s Labskou stezkou, prochází údolím řeky Ploučnice směrem a postupně přechází do Libereckého kraje. Cyklostezka měří 78 km.
ploučniceCyklostezka Ploučnice je jednou ze čtyř páteřních cyklistických tras v Ústeckém kraji a díky charakteru území, kterým prochází, se jí přezdívá „zelená cyklomagistrála“. Řeka Ploučnice pramení pod úpatím Ještědu a u Děčína se vlévá do Labe. Řeka na svém 106 km dlouhém toku vytváří množství meandrů i proto a pro nedotčenou okolní přírodu bývá označována jako řeka romantiků. Je i populární destinací vodáků.

Jak již sám název napovídá, navržená trasa Zelené cyklomagistrály sleduje tok Ploučnice. Vede od jejích hlavních pramenů v Osečné až do Děčína, kde se Ploučnice vlévá do Labe. Trasa je napojena na cyklotrasu podél Labe a dále navazuje na systém tras v Polsku a v sousedním německém Sasku a to díky spolupráci s Přírodním parkem Žitavské hory.
 

Zelenou magistrálou nádhernou přírodou

cyklistaZelená cyklomagistrála Ploučnice vede členitou a malebnou krajinou okolí řeky Ploučnice, jejíž meandry prochází velkoplošnými chráněnými oblastmi Přírodního parku Ještěd, CHKO Lužické hory, Kokořínska, Českého středohoří a Labských pískovců. Realizovaná část cyklomagistrály zpřístupňuje nejen cykloturistům atraktivní oblasti Podještědí, Podralska a Máchova kraje.

cyklostezkaCyklostezka Ploučnice je značená jako cyklotrasa CT 15 a logem. V Libereckém kraji vede cyklotrasa většinou po silnicích od Ještědu po Stráž pod Ralskem do Mimoně, později po lesních a polních cestách do České Lípy. Z České Lípy je vhodné vydat se dále po drážní stezce – Cyklostezce Varhany a ve Volfarticích sjet po CT 3065 do Žandova a pokračovat dále po CT 15 pod vrchem a zříceninou hradu Ostrý do Benešova n. Ploučnicí. Odsud už si užijete samostatnou cyklostezku s převážně mlatovým povrchem až do Děčína, kde pod místním zámkem se Ploučnice vlévá do Labe a kde se cyklostezka Ploučnice napojuje na Labskou stezku. Od Ještědu po Děčín doporučujeme vyčlenit alespoň 3 dny s využitím služeb s certifikací „Cyklisté vítáni“ v koridoru stezky.

1. Prameny řeky Ploučnice u Osečné

Janův Důl, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory

3. Hamerské jezero v Hamru na Jezeře – Riviéra severu

Hamr na Jezeře, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory

5. Hradčanské stěny – pískovcové skály ve tvaru homolí

Mimoň, Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory

8. Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí – saská renesance

Benešov nad Ploučnicí, Severozápadní Čechy