Úvod > Výlety > Na kole po Česku > Na kole kolem Malé Skály

Na kole kolem Malé Skály

Na výlet vyrazíte od Boučkova statku na Malé Skále po zelené cyklistické značce, trase 4099, přes Loučky a Klokočí na Rotštejn. Tady odbočíte podle skalního bloku vpravo a po modré značce 4008 dojedete přes Bukovinu do Záholic. Odtud se po červené značce a trase 4170 vrátíte zpět na Malou Skálu.
Malá SkálaV obci Malá Skála najdete řadu krásných statků pojizerského typu (zejména v části zvané Vranové). Nejznámější z nich je roubená a zděná usedlost zvaná Boučkův statek. V přízemí je vyhledávaná hospůdka, na půdě historická expozice a galerie výtvarného umění. Z Malé Skály vás čeká stoupání k Suchým skalám. Hřeben Suchých skal o délce asi 600 m vznikl v období třetihor. Místní obyvatelé je nazývají Kantorovy varhany a horolezci Maloskalské Dolomity. Jsou chráněny již od roku 1956 a patří mezi oblíbené útočiště horolezců. Podobný útvar pokračuje na protějším pravém břehu řeky Jizery s názvem Vranovský hřeben.

BesediceNaše trasa dále pokračuje sjezdem do Besedic, východiska k Besednic­kým skalám. V obci je několik roubených chalup. Doporučujeme nechat kolo na parkovišti a absolvovat pěšky malý okruh skalním městem. Turistické značky vás provedou romantickým bludištěm u Kalicha a umožní vám krásné výhledy ze skalních vyhlídek do údolí řeky Jizery, k hradu Frýdštejn, na Pantheon a Ještěd.
 

Klokočské průchody a zpáteční cesta okolo Jizery

Klokočské skályPo prohlídce skalního města pokračujte na kole do Klokočí, obce se zajímavou lidovou architekturou. Mnohá zdejší stavení se přimykají ke skalním stěnám, jsou v nich vytesány sklepy a mnohdy i části obytných místností. Přímo nad obcí Klokočí se táhne impozantní rozsedlina, zvaná Klokočské průchody. Je asi 70 m dlouhá, 15 – 20 metrů hluboká a široká pouze 1 – 2 m. Ve středověku tudy procházela stará kupecká cesta, po které se zachovaly kupecké značky. Na stěnách průrvy jsou mnohé nápisy staré i 150 let. Plošina je rozbrázděna řadou roklí a kaňonů. V jižní části je Roštejnský důl se zříceninou skalního hradu Roštejn.

Z Roštejna povede trasa po cyklostrase 4100 na rozcestí Betlémský mlýn na okraji Turnova a pak příjemně okolo řeky Jizery zpět do Malé Skály. Celkem měří okruh 19 km, ale je třeba počítat s "nahoupaným" terénem.