Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Zámek s vůní růží a leknínů najdete v Děčíně

Zámek s vůní růží a leknínů najdete v Děčíně

Koncerty, výstavy, ochutnávky vín, festivaly či historické trhy nabízí děčínský zámek, stojící na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Ploučnice a Labe. Pověstné jsou zejména zámecké zahrady v čele s barokní růžovou zahradou. Víte, že tady vůbec poprvé v Evropě rozkvetl největší leknín světa, viktorie královská?
Zámek DěčínZámek Děčín se po dlouhé rekonstrukci opět probudil k životu. Kromě muzejní expozice si můžete prohlédnout například majestátní barokní konírnu. Prohlídková trasa Barokní perly zámku zahrnuje architektonicky nejcennější části zámeckého areálu, které navíc vznikly ve stejné době a na náklady stejného stavebníka, hraběte Maxmiliána Thuna. Okruh vás také zavede do Růžové zahrady se sala terrenou a vyhlídkovým glorietem. Odtud se krytou spojovací chodbou projdete až do bývalého zámeckého kostela Povýšení sv. Kříže, který skrývá celou řadu cenných památek barokního umění. Od roku 2013 jsou přístupné také půvabné Jižní zahrady zámku.

V podkroví zámku je také k vidění expozice Hodinárium. Hlavními exponáty jsou především věžní hodinové stroje, od časů gotických až po 19. století. Některé z nich jsou dokonce plně funkční. Vystaveny budou také důležité součásti hodinových mechanismů jako jsou cimbály, bicí či zvonící stroje, rozvodovky, ručkové převody, historické rafie, závaží a podobně. Všechny exponáty pochází ze sbírek soukromých sběratelů.
 

Život drobné šlechty v Benešově nad Ploučnicí

Benešov nad PloučnicíMódní přestavby a účelové úpravy se naopak zcela vyhnuly zámku v Benešově nad Ploučnicí, v jehož podobě se vedle pozdní gotiky uplatnila i v Čechách neobvyklá saská renesance. Prohlídka nabízí pohled do života drobné šlechty na panském sídle v 16. a 17. století.

Od sezóny 2016 jsou na zámku v Benešově nad Ploučnicí v druhém patře Volfova paláce zpřístupněny lovecké salonky, do Thunské galerie v Horním zámku přibyly nově restaurované obrazy a expozice se tak rozšířila o další místnost.