Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Výlet na zámek Ploskovice: na návštěvu k císaři

Výlet na zámek Ploskovice: na návštěvu k císaři

Chcete se projít luxusně zařízeným zámkem, kde v 19. století žil císař Ferdinand V. Habsburský? Pak se vydejte do Ploskovic, vesnice v pohádkové krajině Českého středohoří kousek od Litoměřic. Kromě zámku navštívíte také unikátní vodní jeskyně a půvabný park.
Barokní zámek Ploskovice si nechala v první čtvrtině 18. století postavit vévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. Stavba byla velice nákladná, prý stála přes milion zlatých, ale protože Anna Marie spálila všechny účty, neznáme ani přesnou dobu stavby, ani jméno architekta.
 

Letní sídlo pro císaře v penzi

PloskoviceDnešní podobu ale Ploskovice získaly až v polovině 19. století, když se staly soukromou rezidencí císaře Ferdinanda V. Habsburského. Ten se roku 1848 vzdal trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I. a Ploskovice se měly stát vedle Pražského hradu a zámku v Zákupech jedním z jeho nových sídel.

Přestavba trvala pět let: původně jednopatrový zámek se zvýšil o jedno patro a přibyly také dvě arkádové galerie, přistavěné po obou stranách vstupního vestibulu. Jejich mírné zalomení má podobu račích klepet. Jak vypadaly přepychové komnaty, do kterých se císař s manželkou Marií Annou nastěhovali na jaře 1854, uvidíte při prohlídce. Všimněte si také nádherných nástropních maleb, jejichž autorem je významný český malíř Josef Navrátil.
 

Vodní grotty

Zahrada PloskoviceMožná si všimnete, že při pohledu ze severu má zámek dvě patra, ale z jihu uvidíte patra tři. Stojí totiž na terénním zlomu, který neznámý barokní architekt využil pro stavbu grott, umělých jeskyní s bohatou malířskou štukovou výzdobou. Prochází tudy druhý prohlídkový okruh, osvětlené fontány jsou napojené na důmyslný vodní systém. Rodiny s dětmi ocení letní prohlídky s princeznami, salonek s interaktivní tabulí nebo výstavu medvídků, v úřednickém domě najdete kavárnu.

K procházkám láká romantický zámecký park s rybníkem, kašnami a vodotrysky, kde vám budou dělat společnost pestrobarevní pávi. Park si můžete prohlédnout také při komentovaných prohlídkách v doprovodu botanika; dozvíte se, jak vypadalo okolí zámku v 18. století a které původní rostliny se zde dochovaly.
 

Ploskovice ve filmech a výlety do okolí

PloskoviceBývalé letní sídlo rakouského excísaře si oblíbili také filmaři, kromě pohádek se tu natáčel například Amadeus Miloše Formana, film Jarní vody s herečkou Nastassjou Kinski, seriál Příběhy mladého Indiana Jonese či videoklip Celine Dion.

Výlet do Ploskovic můžete spojit se zastávkou v Litoměřicích nebo v Terezíně, obě města nabízejí řadu zajímavých míst pro všechny věkové kategorie. Z řady míst v okolí si také užijete výhledy do magicky krásné krajiny Českého středohoří a vrcholky Milešovka, Radobýl, Lovoš či Říp.