Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Do Litomyšle na zámek i za Bedřichem Smetanou

Hledáte hrad či zámek, kde se určitě nebudete nudit? Pak se vydejte do Litomyšle! Zdejší zámecký areál není zajímavý jen tím, že byl zapsán mezi památky UNESCO, ale nabízí mnohem víc než jen pouhou prohlídku interiérů, za vidění stojí i leccos ve městě a v jeho okolí.

Objevte barokní divadlo i unikátní Portmoneum

LitomyšlExpozice na zámku v Litomyšli je věnována především historickým klávesovým nástrojům a zámeckému divadlu. Prohlédněte si také originální sgrafitovou výzdobu; typická renesanční psaníčka pokrývají všechny zdi i komíny zámku a legenda vypráví, že se žádný motiv neopakuje. Zavítejte také do rodného bytu hudebního skladatele B. Smetany v budově zámeckého pivovaru a do zámeckého sklepení, které slouží jako výstavní prostor.

Vaší pozornosti by neměl uniknout upravený areál Klášterních zahrad, Smetanovo náměstí s renesančním domem U Rytířů či Portmoneum – originální muzeum J. Váchala s unikátními nástěnnými malbami a vyřezávaným nábytkem. Expozici doplňují také dobové fotografie, ukázky korespondence a drobná grafika.
 

Objevte stará řemesla i zámek, kde se natáčela Čachtická paní

Skvělým cílem, který dokáže zabavit na dlouhé hodiny, je také muzeum řemesel v Letohradě. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel a "mechanické dílny" s funkční "pilnicí". Navštívit můžete také nedaleký také renesanční zámek Doudleby, kde režisér J. Jakubisko natáčel historický film Bathory o neslavně proslulé Čachtické paní. Důležitou roli ve snímku hraje zámecké nádvoří s renesančními sgrafity, v několika scénách spatříte i interiéry (např. jídelnu s barokními kamny).

Další překrásný renesanční zámek objevíte v Častolovicích. Interiéry s freskami, kazetovými stropy a sbírkami obrazů a zbraní dokumentují životní styl a bytovou kulturu rodu Sternbergů v průběhu čtyř staletí. Na návštěvníky čeká také rozsáhlý park s jezírkem, minizoo, obora s bílými daňky a zámecká cukrárna.