Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Díra do pekla pod hradem Houska

Díra do pekla pod hradem Houska

Hrad Houska nedaleko Máchova jezera je jedním z nejobdivovanějších turistických cílů v Máchově kraji. Uprostřed těžko přístupné krajiny v moři skal jej na příkaz Přemysla Otakara II. postavila cistercko-burgundská huť, která v téže době vybudovala nedaleký hrad Bezděz.
Přestože hrad Houska nepatří mezi největší či nejkrásnější šlechtická sídla, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tajemný hrad totiž údajně stojí přímo nad branou do pekel. Pověsti sice shodně uvádějí, že vchod do pekla střeží strašlivý černý mnich bez obličeje, ovšem nikdo netuší, kde přesně se tato brána do jiného světa nachází. Někdo ji hledá v místní kapli, jiný v hradní studni, každý podle své fantazie. Velkou zvláštností je také skála, která prorůstá celým objektem; vidět ji můžete na nádvoří i v některých interiérech.

Z Housky se můžete vypravit za malebnou lidovou architekturou tohoto kraje. Skalní byty s roubenou přístavbou se dochovaly nejen v obcích Kruh a Žďár, ale i v mnoha dalších vesnicích, které mají status památkové rezervace (Dobřeň, Nosálov, Nové Osinalice, Olešno Dobřeň, Jestřábice a Vidim).

Za návštěvu v každém ročním období stojí také Kokořínské údolí. Nedaleko vesnice Vojtěchov lze obdivovat známý skalní útvar Pokličky, vzniklý větrnou erozí.  Nedaleko Harasova se na skalním ostrohu tyčí mohutná věž středověkého hradu Kokořín, z níž se naskýtá daleký výhled do kraje.