Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Cesta do dávno minulých časů po Hradní stezce

Cesta do dávno minulých časů po Hradní stezce

Skryté poklady, tajné chodby, dávná tajemství, slavnosti s hudbou, divadlem a výstavami – to všechno můžete vyzkoušet při putování po Hradní stezce. Hlavně si však prohlédnete řadu památek a v některých dokonce můžete znamenitě přenocovat a vybraně stolovat. Tam, kde bývali kdysi hosty králové, dnes kralují hosté.
Hrad KřivoklátPatříte k milovníkům historie našich nejhezčích hradů? Pak se musíte vydat po Hradní stezce! Trasa v České republice vede od německých hranic přes Karlovarský kraj až do Prahy. Celkem na ní můžete zhlédnout čtrnáct velkolepých hradů a zámků, a dokonce i jeden klášter.

Trasa české části Hradní stezky/Burgenstrasse vede od německých hranic do Prahy. Zastávky na této oblíbené turistické trase představují například Chebský hrad, zámek Kynžvart, zámek Sokolov, hrad a zámek Bečov nad Teplou s unikátním relikviářem sv. Maura, hrad Loket se sbírkami porcelánu a expozicí útrpného práva či klášter Teplá, k prohlídce zvou také četná muzea, zříceniny, rozhledny a další památky. Neměli byste zapomenout ani na atraktivní noční prohlídky, středověké jarmarky, předvádění dravců, hradní slavnosti a další kulturní a společenské akce.
 

Burgenstrasse n°7 – cesta z Manneimu do Prahy

Hrad LoketV Německu je Hradní stezka velmi populární a zahrnuje hned sedm různých tras. Ta "naše", tedy mezinárodní trasa propojující Německo s Českemoznačení 7 a vede z Manneimu až do Prahy.

U zrodu Hradní stezky stála v roce 1954 německá města Mannheim, Heidelberg nebo Nürnberg. S pádem železné opony se její délka 320 km protáhla až do Prahy na více než tisíc kilometrů. Z pohraničního Bayreuthu vede Hradní stezka přes Fichtelgebirge do Chebu. Stezka prochází městem se starobylým hradem a Špalíčkem, poté pokračuje do známého lázeňského trojúhelníku s Františkovými Lázněmi, Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi. Pak následuje klášter Teplá, zámek Manětín a západočeská metropole Plzeň. Stezka pak dále pokračuje přes Nebílovy, Kozel, Hořovice, Žebrák, Křivoklát a Karlštejn do Prahy.

V Německu můžete velkou část poznat v rámci výletních plaveb. Pokud prodloužíte české putování po stezce do Německa, nenechte si ujít Bavorské pivovarnické a pekařské muzeum v Kulmbachu, Muzeum Fridricha Velkého v Sinsheimu nebo vinařskou panoramatickou stezku ve Warburgu. Pokud se chystáte cestovat i s dětmi, navštivte muzeum panenek v Coburgu, Technické muzeum, s interaktivními a zážitkovými expozicemi v Mannheimu nebo zážitkový park v Kronachu.