Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Českým rájem s karavanem: Skály a pohádkové hrady v jednom místě

Českým rájem s karavanem: Skály a pohádkové hrady v jednom místě

Český ráj je protkaný skalními městečky a mezi nimi jsou jako korálky poházené hrady a zámky. Asi neexistuje v Česku jiné území, kde najdete tolik přírodní krásy a historických památek. Nejlepší je, že tam pohodlně dojedete od Prahy po dálnici. Blízkost k hlavnímu městu oceňují i filmaři, a tak se v tomto malebném kraji natáčela řada pohádek i filmů, například Jak dostat tatínka do polepšovny, Arabela, Princ a Večernice, Bajaja, Nesmrtelná teta anebo S čerty nejsou žerty.
Vstupní branou do Českého ráje je Turnov. Město se ve světě proslavilo broušením drahých kamenů a šperky z českých granátů, které se i dnes dají najít na okolních horách a polích. K perlám města patří židovská synagoga, která jako jedna z mála na severu Čech přečkala i období druhé světové války. V tomto městě určitě také nevynechejte návštěvu Muzea Českého ráje, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací nejen o dobývání drahých kamenů, ale mají tu i expozici o historii českého horolezectví. V podzemní Klenotnici se vám zase zatají dech nad nádherou šperků a rozličných nádob z ušlechtilých kamenů.
 

Z Turnova na Hrubý Rohozec

Nedaleko Turnova stojí na 20 metrů vysoké skále zámek Hrubý Rohozec. Třicet zpřístupněných místností je vybaveno téměř veškerým původním dochovaným nábytkem. Vše bylo navráceno na svá místa podle historických fotografií z roku 1932, a tak si při prohlídce můžete představovat, jak vás hostí příslušníci francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode. Na zámku se nebudou nudit ani děti, pro které tu kastelán připravil pohádkové prohlídky zakončené návštěvou herny s historickými hračkami. Prohlídku nezapomeňte spojit s procházkou přilehlým malým anglickým parkem. Obytný vůz pohodlně zaparkujete před zámkem, kde je parkoviště pro autobusy, ale tolerují tam stání i právě karavanů.

Jako červená nit se celým Českým rájem vine od Mladé Boleslavi po Jičín červená turistická značka, která propojuje ta nejzajímavější místa lokality. Stezka se jmenuje  Zlatá stezka Českého ráje. Páteřní trasa měří 119 kilometrů.  Dá se absolvovat buď najednou nebo se na ni lze kdekoliv napojit a projít jen pro vás zajímavé úseky – třeba Hruboskalsko.
 

Ze Sedmihorek po Hruboskalsku

Hruboskalské skalní město je největší pískovcové skalní město v Českém ráji. Ideálním výchozím bodem pro krátký okruh (4,5 km) po skalních vyhlídkách je parkoviště u Lázní Sedmihorky nebo to pod hradem Valdštejn. Námi vybraná trasa se dá projít i s kočárkem. Trasa okruhu je vedena kolem nejzajímavějších míst, třeba kolem zámku Hrubá Skála, který je však pro turisty uzavřen. Celý ve své kráse se vám však ukáže ze Zámecké vyhlídky. Další vyhlídkou na trase je Mariánská vyhlídka. Když už u ní budete, tak nezapomeňte, že jen pár metrů od ní najdete symbolický hřbitov horolezců. Zastavte se tam uctít památku těm, kteří tragicky zahynuli při svých výpravách nejen ve zdejším skalním městě.Jeden den je na prohlídku Skaláku, jak místní skalnímu městu Hrubá Skála říkají, však málo. Pokud se tu chcete zdržet déle, ubytujte se v  Autocampu Sedmihorky, který letos oslaví 60 let od svého vzniku. Najdete ho přímo na břehu rybníka Bažantník, o který se plavci dělí s rybáři. Skalní město začíná hned za plotem kempu. Za jeho branou najdete veškeré komfortní vybavení, solidní sociální zařízení a nechybí ani Wi-Fi. Kemp je oblíbený pro bohatou nabídku volnočasových aktivit pro děti i dospělé. Na nich spolupracuje i s místním ekocentrem. Nudit se nebudete ani v případě nepříznivého počasí. Novinkou letošního roku je krytá dětská herna Mlýn. Děti se tam zabaví v labyrintu průlezek, místy vysokém až 12 metrů. Vy si zatím odpočinete u kávy se zákuskem nebo pivka v přilehlé kavárně. Není tedy divu, že kemp pravidelně obsazuje přední příčky v anketě Kemp roku pro rodiny s dětmi.
 

Sportovní Malá Skála

Druhou dominantou Českého ráje je Malá Skála, nad kterou se tyčí monumentální zřícenina skalního hradu Vranov – Pantheon. Určitě se k ní vypravte. Krásnější výhled na malebné údolí Jizery a nedaleká skalní města se vám nenaskytne. Auto zaparkujte buď na centrálním parkovišti nedaleko malého místního pivovaru nebo pro delší pobyty zvolte místní kemp Ostrov.
 
Na protějším břehu najdete oblíbené sportovně rekreační centrum Žlutá plovárna s lanovým centrem. Pokud výškám neholdujete, posaďte se tu s něčím dobrým na břeh řeky a pozorujte výkony vodáků na jezu. Případně si přímo v místě zapůjčte loď a vydejte se na výlet po řece. Tu pak vrátíte v kempu v Dolánkách u Turnova, asi 9 km po proudu řeky. Tady si buď půjčte koloběžku a vraťte se zpátky po páteřní cyklostezce Greenway Jizera nebo počkejte na vlak. A než ten přijede, tak ještě nezapomeňte navštívit vedle kempu nacházející se Dlaskův statek, který je vzácnou ukázkou tradiční pojizerské lidové architektury.
 

Romantický Sychrov a další hrady v oblasti

Jak jsme zmínili, v Českém ráji je mnoho nádherných hradů a zámků, jako je například Pecka, Humprecht, Mnichovo Hradiště či Dětenice Nesmíte však zapomenout na ten nejromantičtější a i nejnavštěvovanější – Sychrov. Ten určitě budete znát z pohádek Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Obytné auto bez problému zaparkujete na zámeckém parkovišti, kam se vejdou i autobusy. Návštěvu zámku si nezapomeňte prodlužit o procházku přilehlým parkem, kde najdete půvabnou oranžerii s kavárnou.