ÚvodVýletyCesty pro zdravíLéčivý, historický a zejména pohodový Karlovarský kraj karavanem

Léčivý, historický a zejména pohodový Karlovarský kraj karavanem

Skutečně rozmanitá nabídka zážitků na vás čeká v Karlovarském kraji. Pro své zdraví uděláte něco v Mariánských lázních, kde uvidíte, že ochutnávání tamních pramenů je vlastně docela legrace, a hlavně zážitek pro chuťové buňky. Odtud je to pak jen kousek třeba k miniaturám zajímavých staveb naší země. Ale co rozhodně miniaturní není, to je nedaleký zámek Kynžvart, který ve svých interiérech skrývá skutečné zajímavosti. A pokud jste milovníci přírody, nesmíte vynechat Kladská rašeliniště. To vše je navíc nedaleko moc příjemného kempu.

Za zdravím do Mariánských Lázní

Naše putování oblastí začínáme právě tady, protože tento výletní cíl je od kempu, ke kterému se dostaneme na konci, skutečně kousíček. Mariánské Lázně – krásné město plné zeleně, nádherné architektury, a hlavně léčivých pramenů vás doslova uchvátí. Mimochodem, když už jsme u těch pramenů, tak je jich tu celkem 60. Tedy ve městě samotném. Pokud by se měly spočítat všechny dohromady, dostaneme se k číslu 100.
 
Kousek od kolonády se rozprostírá opravdu krásný park, kde si můžete ve stínu stromů odpočinout a léčivou vodu v klidu vychutnat. Pokud nemáte pítko, nevadí. V okolí najdete mnoho stánků, kde je prodávají. Také se nezapomeňte zastavit u zpívající fontány. Během dne se fontána rozezpívá hned několikrát a těšit se můžete na různorodou hudební produkci. Celé představení trvá cca 5 minut a voda tryská ze 300 trysek. O Mariánských Lázních se také říká, že je tam prý nejčistší vzduch v celé České republice. A víte, jak je to s historií pramenů – tedy proč se zde začaly pít? Prý se původně v těchto pramenech pacienti koupali. Ale protože bylo náročné pak vše čistit, přešlo se k jejich pití.
 

Zajímavosti v okolí Mariánských Lázní

Ještě nezapomeňte, že v blízkosti Mariánských Lázní se nachází park Boheminium, kde můžete obdivovat více než 70 miniatur významných českých staveb. Do parku lze dojet lanovkou ze Skiareálu Mariánky. Na vrcholu se hned vedle tohoto parku nachází Pohádkový sochařský ráj. A pokud zatoužíte po hezkém výhledu, lze odtamtud dojít k rozhledně Hamelika. Cesta k ní vede kolem Obůrky Hvozd, kde lze pozorovat daňky a jeleny.
 

Státní zámek Kynžvart – zámek plný pokladů

Dlouhou cestu z kempu nebudete mít ani k tomuto cíli. A stojí to za to. Návštěva zámku Kynžvart bude pro vás opravdovým zážitkem, neboť v jeho expozici najdete nejednu zajímavost. Například v rámci prohlídky jmenující se „Zámecké interiéry“ uvidíte ve velké jídelně nástolník, který je největším svého druhu v ČR. V Richardově knihovně zase budete mít možnost spatřit až 24 tisíc knih a v pánském salonku si budete moci prohlédnout mimořádně velký kulečník. Čištění kulečníku prý zabralo až čtyři hodiny. Mimochodem, v kynžvartských sbírkách je také slonovinová koule, se kterou v roce 1833 hráli pool ruský car Mikuláš I. s rakouským císařem Františkem I. Další velmi zajímavou expozicí na zámku jsou dvě mumie. Ty uvidíte v rámci prohlídkového okruhu „Muzeum a kabinet kuriozit“. Ostatně těch kuriozit je tam více. Například kůže hada dlouhá 5 metrů, jež byla vánočním dárkem pro kněžnu Paulínu či modlitební kniha, která byla útěchou Marie Antoinetty před popravou.


Kladské rašeliniště – Knížecí osada Kladská

A výlet si ještě trochu prodlužte. Ale nebojte, žádné velké cestování. Jen kousek od zámku Kynžvart se nachází lesy obklopená Knížecí osada Kladská, jejíž vznik se datuje k roku 1875. Tato osada byla založena jako lovecká a nutno dodat, že na lov sem jezdili významné osobnosti té doby – například král Edward VII. nebo T. G. Masaryk. Aby ne, když se v tady daly ulovit opravdu kapitální kousky jelení zvěře či tetřeva. Aktuálně osada čítá 20 domů z nichž asi 7 je v památkové péči. Tyto domy jsou postaveny ve švýcarsko-alpském stylu a pro zajímavost – točila se tady například reklama na známou čokoládu Milka. Hned u osady najdete tzv. Kladská rašeliniště, kterými jen kousek od osady vede 2 km dlouhá naučná stezka. Skvělou informací je, že se dá projít i s kočárkem a ani vaše děti se nebudou nudit. Jsou na ní umístěné totiž různé interaktivní prvky, které je během procházky krásnou přírodou zaručeně zabaví. Její začátek najdete kousek od restaurace U Tetřeva.
 

Kemp La Provence

Máme za sebou několik hezkých výletů, a tak nastal čas se ubytovat v kempu. Jako výchozí bod se skvěle hodí Camping La Provence. Nejenže budete mít všechny zmíněné cíle skutečně blízko, ale ještě si tam užijete opravdu pohodový pobyt – jen pár metrů od lesa a rybníka. No a pokud se budete chtít z kempu třeba do Mariánek podívat jinak než po vlastní ose, máte celkem tři možnosti. Tou první je dojet tam na kole, druhá je jít hezkou, asi 6 km dlouhou, procházkou a třetí je využít místní taxislužby. Cesta přímo do centra města stojí okolo 150 Kč.