!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet do Valašských Klobouk a okolí
Výlet do Valašských Klobouk a okolí
">

Výlet do Valašských Klobouk a okolí

Valašské Klobouky a jejich okolí jsou součástí Bílých Karpat, biosférické rezervace UNESCO. Nejhodnotnější památky historického jádra města chrání městská památková zóna. Od nepaměti jsou přirozeným centrem jižního Valašska. Na svých cestách zde určitě nemůžete minout unikátní mechanický betlém v Horní Lidči a hrad Brumov - strážní hrad Valašského království.
Valašské KloboukyNejhodnotnější památky historického jádra Valašských Klobouk, jako je Stará radnice, kostel Povýšení svatého Kříže a lidové roubenky jsou chráněny jako součást městské památkové zóny. Klobouky prosluly v minulosti jako soukenické centrum. Tuto tradici si můžete připomenout v Červeném domě z roku 1781, v jehož interiérech je řemeslo prezentováno spolu s plátenictvím a barvířstvím. Soukenická jizba v sobě ukrývá i jeden technický skvost - funkční tkalcovský stav.

V Horní Lideči se nachází unikátní betlém, který přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 220 figur včetně 65 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb. V betlému je možné zhlédnout mimo jiné dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče.
 

Z města na hrad

Hrad BrumovNedaleko Valašských Klobouk nalezenete také rozsáhlou zříceninu královského hradu Brumova. Někdy v 1. polovině 13. století zde byl vybudován pozdně románský hrad, jeden z nejstarších u nás. Louce asi 3 km od hradu se říká Na zabitém. V roce 1706 bylo městečko napadeno a vypáleno uherským vojskem.

Část obyvatel se uchýlila na hrad, který nájezdu odolala, část se schovala v okolních lesích. Úkryt ale prozradil dětský pláč – a uherští vojáci všechny nešťastníky povraždili. Dodnes prý se tu ozývá zvuk zbraní, ržání koní a nářek umírajících.
Celý popis