Úvod > Výlety > Cesty poznání > Celodenní výlet do Prachatic

Celodenní výlet do Prachatic

V Prachaticích se nebojte navštívit hned dvě muzea v jednom dnu: ani v jednom se totiž určitě nudit nebudete! Poznávání si pak zpříjemněte procházkou po pěkně upraveném historickém centru. Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Když do Prachatic, tak na solnou stezku!

PrachaticeV malebném šumavském městečku můžete příjemně strávit celý den. Nejdříve zamiřte do Muzea Zlaté solné stezky, které najdete hned na náměstí. Historie Zlaté solné stezky je tde podána moderní, interaktivní formou, která zabaví děti i dospělé.

Po expozici vás povede motiv zlaté podkovy – prohlédnete si krajinu na Zlaté stezce, projdete kolem vystavených druhů zboží, které se po stezce přepravovalo, mezi strážními hrady, soumarskou osadou s hostincem a kovárnou až k úvozové cestě se soumarskou karavanou. S tou dojdete na okraj lesa nad širokou kotlinu, v jejímž středu už uvidíte výstavné renesanční město Prachatice. 
 

Vyhlídka na město z kostelní věže

PrachaticeZ muzea se vyšplhejte na věž kostela a pokochejte se výhledem na pěkně upravené historické centrum. Posilnit se můžete v cukrárně nebo restauraci přímo na náměstí nebo v některém z menších podniků v přilehlých uličkách. Vnitřní výzdoba chrámu se skládá z honosných kamenických děl a dřevěných gotických reliéfů, které zdobí raně barokní hlavní oltář.

Zajímavostí je i to, že na jižní straně této věže pod ochozem v okně visel malý “soumarský zvonek”, kterým se v dávných dobách zvonívalo na znamení, že se zavírají městské brány (podle jiných pramenů tu byl proto, aby soumaři na Zlaté stezce nezabloudili).
 

Za loutkami i do laguny

Loutky v PrachaticíchPo obědě je čas na druhé muzeum. Tady se dozvíte hodně zajímavého o historii české loutky nebo cirkusu. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Muzejní den si ukončete uvolňující relaxací v Hotelu Albatros, kde je vám k dispozici laguna s bazénem a vířivkou. Do celé wellness zóny je možné si na recepci objednat občerstvení. Pokud se vám prostředí mořské laguny zalíbí, zůstaňte tu i na noc. V apartmánech se spí moc dobře a druhý den tak můžete směle vyrazit třeba na poznáním šumavské přírody!