ÚvodVýletyCesty poznáníBezbariérové Valašsko s celou rodinou

Bezbariérové Valašsko s celou rodinou

Myslíte si, že Valašsko není jako destinace na dovolenou pro vozíčkáře s rodinou příliš vhodné? Možná vás to překvapí, ale v Beskydech, jak se zdá, není nic nemožné. Užijete si tu pohodový víkend víceméně bez bariér, a navíc to bude příjemné třeba i pro menší děti.
Wellness hotel HoralBezbariérové ubytování seženete v Resortu Valachy, který se nachází na okraji Velkých Karlovic. K hlavní budově Hotelu Horal patří také čtyři ubytovací rezidence v těsné blízkosti. V jedné z nich se nachází i bezbariérový pokoj s manželskou postelí, kam se pohodlně vejdou i dvě dětské postýlky (v hotelu vám je zapůjčí). Na pokoji je velká koupelna, která požadavky vozíčkářů splňuje. Přesto budete muset překonávat ve dveřích prahy a gumové rohožky, což vzhledem k horskému klimatu není nic překvapujícího. Pohyb po areálu na vozíku je relativně bez problémů díky chodníčkům. Hotel je umístěn v kopci, takže je nutné počítat s přídavným pohonem pro elektrický vozík anebo s pomocí blízkých osob. Hlavní budova je celá bezbariérová a vše je zde přístupné.

V hlavní budově Hotelu Horal naleznete restauraci s velkou venkovní terasou a krásným výhledem do krajiny. Součástí vnitřní i venkovní restaurace jsou dětské koutky, kde se děti mohou zabavit, když si chcete trochu v klidu u jídla posedět. Pro výletníky je ideální domluvit si stravování jako polopenzi, jídlo se podává formou rozmanitého bufetu.

hotel horalVelkým lákadlem a atrakcí hotelu je wellness, a to především termální bazény s vířivými lehátky a proudy, ke kterým se lze dostat na vozíku pomocí výtahu za asistence personálu. Dále se zde nachází plavecký bazén s třemi dráhami pro větší plavce, a především dětské brouzdaliště odkud je velmi obtížné děti dostat pryč. Ve wellness budete mít k dispozici i saunový svět a sluneční terasu. Hlubší zájemci o wellness kúry mohou vyzkoušet některé z nepřeberného množství masáží a kardiofitness, zábavu zaručí bowling, golf a spousty dalších aktivit. V celém hotelu panuje velmi příjemná atmosféra, na které má velký podíl skvělý a usměvavý personál.
 

Výlet do skanzenu v Rožnově

valašské muzeumI s vozíčkem se dá proniknout do nejoblíbenějších cílů v Beskydech! Nesmíte vynechat například areál Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm. Kromě značně kopcovité Valašské dědiny zvládnete prozkoumat Dřevěné městečko a Mlýnskou dolinu. Dřevěné městečko tvoří nejstarší část skanzenu. Koncipováno je jako historické náměstí tvořené několika originálními dřevěnými stavbami. Bezbariérový přístup je pouze do některých objektů. Příliš pohodlné nejsou cestičky z kamenných kostek, ale dají se zvládnout. Vnitřní prostor restaurace není bezbariérový, a tak mají vozíčkáři možnost posedět pouze venku. Za zmínku stojí také upozornění, že v areálu nelze platit bezhotovostně.

vmp mlýnská dolinaMlýnská dolina jsou tzv. živé stavby a zařízení, které fungují pomocí vody a lidských rukou. V první části projdete vozovnou z Ostravice, kde je možné zhlédnout staré dopravní prostředky a zemědělskou techniku, funkční kovářskou dílnu i s kovářem, mlýn, stroj na výrobu oleje a mnoho dalšího. Přístup do areálu je pro vozík bez problémů, ale po areálu jsou štěrkové cestičky a do budov vede většinou nějaký schod a některé nejsou pro vozík přístupné.


Dobytí Pusteven a stezky Valaška

PustevnyDalší z výletů směřujte na Pustevny, kde se můžete těšit na stezku Valaška. Po duši vás pohladí zdejší překrásné roubené stavby v lidovém stylu Dušana Jurkoviče, pro vozíček jsou bohužel hotel Maměnka a jídelna Libušín nepřístupné. Na stezku Valaška se vozíčkář jen tak nedostane. Nachází se v lese nad horní stanicí lanovky na Pustevny a vede k ní prudká kamenitá cesta lesem. Je tu naštěstí možnost, po domluvě s pracovníky stezky, dojet svým vozem nad stanici lanovky, kde zaparkujete a přesednete do vozu správy objektu. Ten vás doveze až před vchod.

valaškaV porovnání s jinými stezkami podobného typu není tato plně bezbariérová. Nachází se zde v průběhu pět schodišť, které mají na sobě sice po straně dva dřevěné nájezdy (pro kočárky), ale pro vozík se středovým přídavným pohonem jsou nesjízdné (stejně tak pro sportovní kočárky se středovým kolem). Prohlídka je však možná díky vstřícným pracovníkům stezky, kteří vám pomohou nájezdy překonat. I přes tyto bariéry je stavba velmi pěkná. Na vrcholu, který se nachází 15,2 m nad zemí se můžete kochat krásnou vyhlídkou a na závěr si udělat fotku na proskleném můstku (skywalk). S handicapem jde sice o poněkud náročnější výstup, ovšem není nezvládnutelný.
 

Rožnovské svíčky bez bariér

uniparDalší výlet můžete nasměrovat do rodinné firmy Unipar, která se specializuje na výrobu svíček. Výjimečná je jak jejich tvorba, tak i následné úpravy – dekorace, vůně, vzhled svíčky… to vše můžete mít přesně „na míru“ zákazníka. Při exkurzi doslova nahlédnete do tajů výroby svíček od lisování, přes zdobení. Součástí exkurze je i galerie svíček, která se však nachází v patře a není bezbariérová. Ale kochat se můžete v obchůdku, kde najdete nepřeberné množství zajímavých produktů.

Vybírat tu lze jak z aktuálních trendových kolekcí, tak i kolekcí pro nadcházející rok a v neposlední řadě také exkluzivní edice svíček, které jsou úzce vázané s tradicí českého skla a křišťálu a odnést si tak vzpomínku na příjemně strávené chvíle v Rožnově pod Radhoštěm. Pro děti je ve výrobě připravená možnost vlastnoručního barvení svíček. Budete překvapeni designem a kvalitou, která celou výrobu doprovází.