Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Za ptáky na Bohdanečský rybník
Za ptáky na Bohdanečský rybník
"> "> "> "> ">

Za ptáky na Bohdanečský rybník

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník nabízí doslova pastvu pro oči všem těm, kteří rádi pozorují vodní ptactvo. Území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy. Pro milovníky ptačí říše je zde k dispozici i ornitologická pozorovatelny.
volavkaNenáročný výlet dlouhý přibližně 4 km vás zavede k jedinečnému ostrovu rozmanité přírody v moři okolní zemědělské krajiny – na Bohdanečský rybník. Vyjít můžete z Lázní Bohdaneč, které jsou dostupné i trolejbusem č. 3 od pardubického hlavního vlakového nádraží. Rezervace se nachází na západním okraji lázeňského města. Výchozím bodem je začátek naučné stezky u hlavní výpusti rybníka.
 
Bohdanečský rybník i okolní rozsáhlé mokřady byly díky své unikátní přírodě vyhlášeny jako národní přírodní rezervace. Nejcennější jsou zde kromě vlastního rybníka i mokřadní louky, rákosiny a podmáčené lesy. Oblast je i významnou ornitologickou lokalitou nejen u nás, ale i z evropského pohledu. Můžete zde pozorovat život nepřeberného množství živočichů a rostlin. Řada vodních ptáků zde každoročně úspěšně vyvádí svá mláďata.

Přímo u rybníka objevíte i ornitologickou pozorovatelnu. Z pět metrů vysoké dřevěné rozhledničky můžete sledovat řadu druhů ptáků, které zde hnízdí. Pozorovatelna je umístěna na konci naučné stezky, na kraji rybníka.