!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Za mlýny na Radotínském potoce
Za mlýny na Radotínském potoce
"> "> ">

Za mlýny na Radotínském potoce

Potok, podél kterého klapají mlýny. Lákavá představa, ale současnost je jiná. Radotínský potok sice zůstává, stojí i některé mlýny, ale ty již neklapou. Přesto se podél Radotínského potoku nabízí zajímavý výlet. Pohodová projížďka o délce 16 km je vhodná pro relaxační jezdce, seniory i rodiny s dětmi.
kolo řeporyjeVýlet začíná u železniční zastávky Praha-Řeporyje. Odsud sice vede modrá značka, ale pro cyklisty je vhodnější vyjet po ul. Ořešské, kde vede cyklotrasa 0013. Společně projedete městskou částí Ořech, odkud již modrou poctivě sledujte.

Po zapomenuté silničce začnete klesat do CHKO Český kras. Minete kynologické cvičiště a uprostřed polí, kde odbočuje modrá vlevo, pokračujte rovně po okraji lesa. Cesta je to převážně z kopce po kamenité polní cestě, dojedete po ní k silnici do Chotče. V Chotči se setkáte s červenou značkou, po které pojedete dále. Právě zde začíná poutavá cesta po mlýnech na Radotínském potoce. Na Staré mlýnské cestě jich je uvedeno 22, vy z nich minete 13, ale jen teoreticky, řada mlýnů již zanikla nebo je změněna k nepoznání.

radotínPrvní mlýn U Veselých je ale autentický a žije mlýnským životem. Je zde muzeum a pořádají se tu nejrůznější akce. Za Kalinovým mlýnem na vás čeká technicky nejtěžší úsek výletu. Cesta vede takřka korytem Radotínského potoku, asi budete kousek tlačit nebo přenášet. Od Taslarova mlýnu již vede široká cesta, a to k silnici a cyklotrase A11. S nimi souběžně se spustíte vpravo dolů do Radotína, zde vlevo k nádraží. Náš výlet zde končí, zpět do Prahy se můžete vrátit vlakem.