Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Z Prahy do Plzně a ještě o kousek dál po dálnici D5

Z Prahy do Plzně a ještě o kousek dál po dálnici D5

Možná tohle trasou jezdíte jen občas a během cesty se nenudíte, ale co když tudy cestujete téměř denně anebo zůstanete stát v koloně? Rozhlédněte se s námi po okolí dálnice D5 a podívejte se, kde byste se při některé z cest mohli zastavit.
Pokud cestujete do západních Čech třeba z Vysočiny nebo z jižní Moravy, Prahu objedete po pražském okruhu. Dívejte se pozorně, protože až kromě nejvyšší stavby hlavního města, televizní věže na Žižkově, uvidíte skupinu moderních výškových budov na Pankráci, v dálce mezi nimi probleskne na malou chvíli i Pražský hrad. Po deseti kilometrech okruh překračuje řeky Vltavu i Berounku, na jihu uvidíte zámek na Zbraslavi a televizní vysílač Cukrák. Za tunelem, kde okruh objíždí západní předměstí Prahy a ještě během prvních kilometrů po nájezdu na dálnici D5 ve směru na Plzeň můžete sledovat provoz nad letištěm v Ruzyni.
 

Od Prahy do Berouna

Lom BerounKdybyste na desátém kilometru sjeli do Loděnice, mohli byste navštívit důlní expozici v bývalém železnorudném dole v Chrustenicích. Kousek za sjezdem po pravé ruce vás zaujmou skalní terasy osázené vinnou révou a pod ní bývalý loděnický zámek, nyní pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily, v kopcích na opačné straně dálnice pouhý kilometr daleko vzdušnou čarou se skrývá Svatý Jan pod Skalou a hornický skanzen Solvayovy lomy. To už ale sjíždíte do Berouna, kde je zdálky vidět rozhledna na Městské hoře a aquapark na ostrově v řece Berounce. Zatímco na vysokém zalesněném hřebeni po vaší pravé ruce se skrývá neviditelná rozhledna Děd, za kopcem po levé ruce leží známé Koněpruské jeskyně. Pokud uvíznete v koloně a budete mít čas, je to ideální zastávka k odreagování.
 

Oblast hradů, zámků a kostelů

Hrad TočníkDálnici D5 lemuje řada hradů a zámků. Kolem 34. kilometru je na kopci skvěle vidět hrad Točník a pod ním v údolí věž hradu Žebrák, kolem 43. kilometru zahlédnete po pravé ruce zámek Zbiroh. Série pokračuje až o třicet kilometrů dál výhledem na impozantní hrad Radyně, mezitím však ještě minete město Rokycany. Upozorní vás na ně barokní kostel na zývaný Vršíček severně od dálnice, zasvěcený Navštívení Panny Marie a postavený jako poděkování rokycanských měšťanů za uchránění města od morové rány. Ze 73. kilometru pak uvidíte kromě hradu Radyně také město Starý Plzenec a rotundu sv. Petra a Pavla, považovanou za nejstarší celistvě dochovanou církevní památku v Česku; lépe ji však rozeznáte při jízdě v opačném směru.
 

Od Šumavy k Rozvadovu

Hrad PřimdaPlzeň v celé její kráse včetně věže kostela sv. Bartoloměje uvidíte z mnoha míst dálnice, která město objíždí z jihu, po levé ruce pak můžete za příznivých povětrnostních podmínek zahlédnout nejvyšší vrcholky Šumavy a Českého lesa. Za Plzní se dálnice proplétá mezi řadou vesnic a městeček, míjí Nýřany, Zbůch a Chotěšov, a zamíří ke Stříbru. Ještě před ním zahlédnete kolem 100. kilometru rozhlednu v Heřmanově Huti, upravenou ze staré vodárenské věže, a pak už se můžete zapojit do oblíbené hry řidičů, zda z dálnice je či není vidět klášter v Kladrubech; ověřte si to na vlastní oči!

Zatímco u Kladrub se můžete dohadovat po libosti, u hradu Přimda máte jasno už zdálky – a mohutná románská věž na vrcholku skalnatého hřebene nad stejnojmennou obcí na Tachovsku, považovaná za nejstarší dochovaný kamenný hrad v Česku, bude také prvním významným orientačním bodem, který uvidíte při cestě zpět od německých hranic.
Celý popis