!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Z Hradce nad Moravicí do lesů kolem plavebního kanálu
Z Hradce nad Moravicí do lesů kolem plavebního kanálu
">

Z Hradce nad Moravicí do lesů kolem plavebního kanálu

V anketě čtenářů iDNES.cz a MF DNES o nejzajímavější turistický cíl Moravskoslezského kraje nezískaly nejvíce hlasů halda Ema, areál Dolních Vítkovic ani šikmý kostel v Karviné, ale Weisshuhnův kanál na Opavsku. Že nevíte, oč jde? Rozhodně nejste sami!
Na severní Moravě a ve Slezsku má umělý vodní kanál své příznivce, ale v celostátním kole ankety už neměl šanci. V ní zvítězila přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé StráněJeseníkách, úzká Katova uličkaKadani a klášter Plasy, vystavěný na pilotách v bažině. Pojďte s námi prozkoumat Weisshuhnův kanál podrobněji!
 

Dobře utajený náhon

Weisshuhnův kanalWeisshuhnův kanál, bezmála čtyři kilometry dlouhý náhon k papírnám v Žimrovicích, je technickým unikátem. Na konci 19. století jej nechal postavit Carl Weisshuhn, místní úspěšný podnikatel a zároveň dědeček známé opavské rodačky Joy Adamsonové. Rozhodl se vybudovat papírnu v Žimrovicích, pro kterou bylo potřeba zajistit jak elektrickou energii, tak dostatek dřeva a vody. Ideální zdroj se sám nabízel v podobě řeky Moravice.

Kanál se líbí jak příznivcům technických památek, tak turistům, kteří si potrpí na klasické výlety do přírody. Podél koryta vytesaného většinou ve skalách totiž vede příjemná, červeně značená cesta, která se dá snadno projet i na kole. Podobně jako při putování podél jiných plavebních kanálů vás čeká cesta téměř po rovině – klesání či stoupání je téměř neznatelné, na 3,6 kilometrech má Weisshunův kanál spád 23 metrů. Zblízka tak můžete obdivovat nejenom řemeslný um našich předků, ale také dva akvadukty a tři tunely. Kanál je dosud funkční a pro papírenskou výrobu sloužil až do roku 1966.
 

Kolem náhonu přes lesy až k hradu

Hrad VikštejnKe kanálu se dostanete po značených i neznačených cestách ze západního okraje Žimrovic. Část na pozemku papírny je oplocená a nepřístupná, zbytek můžete obdivovat bez omezení. Postupně dojdete až k jeho začátku v sedle mezi Polomcem a Kozími hřbety, odkud se buď můžete vrátit po stejné cestě zpět do Žimrovic anebo po červené pokračovat až do Podhradí pod zříceninu hradu Vikštejn. Z hradní věže se otvírá pěkný výhled do údolí, kde se mezi loukami a prudkými zalesněnými stráněmi klikatí řeka Moravice.

Výlet si ale můžete zkrátit a zpestřit díky lávce pro pěší, která vede přes řeku pod Weisshuhnovým kanálem u rozcestí Bukovina. Tam se napojíte na naučnou stezku Bukový chodník, která vyšplhá na protější stranu údolí a téměř po vrstevnici pak míří k místu, které zkrátka nesmíte minout: pohádkovému zámku v Hradci nad Moravicí.
 

Park, vyhlídky a památníky

Hradec nad MoravicíHradec nad Moravicí tak poznáte docela jinak než ti, kteří přijedou do města a zamíří přímo do zámku. Dřív než romantické budovy a věže poznáte rozsáhlý zámecký park, který volně navazuje na okolní krajinu. Les se tak před vašima očima promění v malebný lesopark, v němž majitelé panství Lichnovští nechali vybudovat řadu obelisků, odpočívadel a vyhlídkových míst. K nejznámějším patří Bellaria, na nejvyšším místě parku s nádherným výhledem na Opavu a údolí Moravice pak stojí Bezručova vyhlídka. Původně se jmenovala Kaiser Wilhelmhöhe, Vrch císaře Viléma neboli Vilémova výšina; nové jméno dostala v roce 1947 při oslavě Bezručových osmdesátých narozenin.

RaduňCísař Vilém o svou vyhlídku přišel, ale v parku objevíte další upravené terasy a památníky, které připomínají návštěvy významných osobností, například pomník Ludwiga van Beethovena, pamětní desku Ference Liszta a Lisztovu vyhlídku. A pokud se v Hradci zdržíte delší dobu, nezapomeňte ani na další zajímavá místa v okolí, například vyhlídku na Žimrovické skále, zámek Raduň nebo rozhlednu Šance u Jakubčovic. V její blízkosti najdete stopy několika vojenských opevnění, takzvaných šancí, které nechal roku 1789 budovat císař Josef II. Místní legenda vypráví, že císař sem přijel osobně zkontrolovat jejich stavbu v doprovodu generála Laudona, který se při jedné z cest nachladil a krátce poté zemřel v Novém Jičíně.
Celý popis