Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výšlap na Třístoličník a túra po trojmezném hřebenu s výhledy na Šumavu i Alpy
Výšlap na Třístoličník a túra po trojmezném hřebenu s výhledy na Šumavu i Alpy
"> "> "> "> "> "> "> "> ">

Výšlap na Třístoličník a túra po trojmezném hřebenu s výhledy na Šumavu i Alpy

Nejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou na podzim z vrcholu Třístoličníku. V případě příznivého počasí jsou odsud vidět i rakouské Alpy. Tato fantaskní skalní vyhlídka proto určitě stojí za návštěvu. Ideálním výchozím i cílovým místem k výletu je Nová Pec. Místní šumavská lokálka vás odveze do Nového Údolí odkud vede naše trasa po německé straně na Třístoličník, aby se poté vrátila do Čech přes Vysoký hřeben, Trojmezí a Plechý po Rakouské cestě zpět do výchozího bodu. Trasa patří k náročnějším túrám v horském prostředí, celý okruh měří 23 km.
gw train Šumava expresNaši cestu začneme na nádraží v Nové Peci u Lipna. Moderní Šumavský expres nás přiblíží přes Černý KřížStožec do Nového Údolí. Tady už musíme vyrazit na túru pěšky. Po překročení hranice pokračujeme směrem na Haidmühle a po červené se dostanete k vodní nádrži Kreuzbachklause (48.8034206N, 13.7908342E), dalším styčným bodem je Rollmannsberg (1042 m), odkud vede žlutá se zelenou stezkou až na vrchol Třístoličníku, německy Dreisessel.

TřístoličníkTřístoličník (1302 m) nedaleko Trojmezí, kde se střetávají hranice Čech, Německa (Bavorska) a Rakouska, je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy. Ročně sem zavítají desítky tisíc návštěvníků. Vrchol tvoří tři skály, které vymodelovala eroze. Připomínají skalní věže s miskovitými prohlubněmi. Podle bájí sedávali v těchto pomyslných trůnech králové Čech, Rakouska a Bavor. Na vrcholu je vyhlídkové místo. Z něj je vidět daleko do Bavorska (údajně je občas vidět i mnichovský kostel), k alpským vrcholům a samozřejmě do české krajiny.

PlechýZ Třístoličníku podnikneme túru po české straně hranice, kudy vede červená značka. Ta nás povede Vysokým hřebenem, na Trojmezí (1362 m), Plechý (1378 m) a do horského sedla Rakouská cesta. Z vrcholu Plechý si neúnavní turisté mohou udělat odbočku na působivou vyhlídku na Plešné jezero. Od Horského sedla začíná tzv. Rakouská cesta. Vede ke Schwarzenberskému kanálu a následně do Nové Pece. Trasa měří z Nového údolí přes Plechý 23 km. Trasa patří k nejkrásnějším hřebenovkám na Šumavě a pokud se vám ji podaří zdolat, bude to výlet, na který nelze zapomenout.
 


Cesta Německem a Rakouskem

šumavská hřebenovkaKdo by chtěl po výstupu na Třístoličník ještě chvíli zůstat v zahraničí, může jít po lesní cestě značené žlutě a modře, označené jako Nordwaldkammweg Klassich. Končí na rakouské hranici v lese pod vrchem Trojmezí (48.7650031N, 13.8382897E). Tam začíná rakouská trasa červeno-modrá s označením European long distance path – E6 Main route Austria. Po 4 km přichází též do horského sedla Rakouská cesta.

Odtud již přejdeme na českou stranu a po Rakouské cestě dojdeme ke Schwarzenberskému kanálu a do Nové Pece. Trasa měří z Nového údolí přes Třístoličník a dále, po německé a rakouské straně 24 km.