Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Pěší výlet za uměním a pověstmi na Soláni

Pěší výlet za uměním a pověstmi na Soláni

Málokteré místo v Beskydech tak krásné, jako bájná hora Soláň uprostřed hřebene Vsetínských vrchů. Zde jistě propadnete kouzlu valašské krajiny a pochopíte, proč si toto místo zamilovali a ve svých dílech opěvovali umělci všech oborů. Návštěvu Soláně spojíme s vycházkou po naučné stezce.
V Soláni získáte informace v nepřehlédnutelném turistickém informačním centru Zvonice. Toto neobvyklé turistické informační centrum a galerie, otevřené v roce 2006, vzhledově připomíná typickou valašskou zvonici a je výchozím bodem stezky. Naučná stezka Valašská galerie v přírodě, valašská zahrada a valašská krajina na Soláni, jak zní celý název, byla vytvořena v roce 2010 a zahrnuje celkem deset zastavení, kterým dominují sochy především valašských autorů vytvořených v uplynulých pěti letech během sochařských sympozií.

U každého zastavení stojí kámen s krátkou pověstí ve valašském nářečí. Nepřehlédnutelné sochy zachycují nejen vybájené postavy z pohádek a pověstí, ale i původní obyvatele při práci nebo tanci. Zastavení byla postupně upravována a osazována typickými dřevinami a rostlinami, aby navodila atmosféru valašských bylinkových zahrádek a původní valašské krajiny.
 

Naučná stezka Valašská krajina

hotel čartákDélka stezky je pouhých pět kilometrů, je vhodná pro nenáročný rodinný výlet s dětmi. Cesty jsou přístupné i pro kočárky a vozíčkáře. Trasa vede po červené turistické značce až k desátému zastavení na Vyhlídce, které je věnováno dvěma malířům ze Soláně, Františku Podešvovi a Janu Kobzáňovi. Galerii v přírodě je možné navštívit v každém ročním období.

Po celý den se můžete občerstvit a ochutnat některou z krajových specialit v horském hotelu Čarták, horském hotelu Soláň, na chatě Soláň nebo chatě Morávia.
 

Tip pro začátek a nebo konec výletu

Do výchozího bodu dnešního výletu se dostanete autem z Rožnova pod Radhoštěm, přičemž zaparkovat lze poblíž hotelu Čarták. Cestou z Rožnova pod Radhoštěm se nezapomeňte zastavit ve Zbrašovských aragonitových jeskyních, které jsou unikátní svého druhu u nás.