Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet po stopách Káji Maříka
Výlet po stopách Káji Maříka
">

Výlet po stopách Káji Maříka

Znáte kultovní knížku Školák Kája Mařík a její pokračování? Příběhy Káji Maříka napsala Marie Wagnerová pod pseudonymem Felix Háj za první republiky. Několikadílný román pro mládež se před druhou světovou válkou dočkal velkého čtenářského zájmu. Za komunistů se nesměl pro katolické ladění vydávat, což jen přispělo k jeho popularitě. Děj se odehrává v městečku Lážov, které je ve skutečnosti Mníškem pod Brdy. Hlavními hrdiny jsou dvě děti, Kája Mařík a jeho kamarádka Zdena Rédlová. Jestliže patříte k příznivcům Káji Maříka, vydejte se po jeho stopách do Brdských lesů.
Mníšek pod BrdyŠkolák Kája Mařík je jednou z nejznámějších českých literárních postav a nejedna generace čtenářů se stejnojmennou knihou vyrůstala. Příběhy, které začaly vycházet po roce 1926, popisují dětství a dospívání chlapce žijícího na hájovně kdesi v českých lesích. Půvabným městečkem Lážov, v němž se většina děje odehrává, je ve skutečnosti Mníšek pod Brdy.

Na výlet, který vás zavede na místa neodmyslitelně spjatá s Kájou Maříkem, začneme na náměstí v Mníšku pod Brdy, kde najdete mimo jiné Kájovu školu (dnes městský úřad), jděte po turistické značce na Malou Svatou Horu a do obce Chouzavá. Odtud pokračujte do Kytína kolem hájovny, která inspirovala spisovatelku Marii Wagnerovou-Černou a umístila do ní děj svých příběhů o Kájovi Maříkovi.  Po hlavním brdském hřebeni se dostanete až k baroknímu areálu Skalka s kostelem, poustevnou, křížovou cestou a nádhernými výhledy na město. Ostřejším klesáním se vrátíte zpět do cíle na náměstí F. X. Svobody.

Mapa výletu

Export GPX