ÚvodVýletyCesty krajinouVýlet do zapomenutého kraje na Vladař

Výlet do zapomenutého kraje na Vladař

Žlutice jsou neprávem opomíjené městečko na břehu řeky Střely, založené na důležité staré stezce z Prahy do Chebu. Asi čtyři kilometry východně od Žlutic ční k obloze mohutná čedičová stolová hora Vladař, která vévodí celému kraji a plně si zaslouží své jméno.
V příkrých svazích Vladaře najdete mrazové sruby a srázy, skalky, kamenná moře a balvanové proudy, odlesněný vrchol zdobí rašelinné jezírko. S notnou dávkou trpělivosti v terénu objevíte i zbytky kamenných obranných valů. Právě v nich se v listopadu roku 1421 opevnil Jan Žižka se svými vozy a bránil se přesile.

Katolická česká šlechta už předem poslala králi Zikmundovi Lucemburskému pyšný vzkaz, že Žižka bude konečně zajat. Král však prohlásil, že tomu neuvěří, dokud nebude Žižka stát před ním, a odmítl uzavírat jakékoliv sázky na Žižkovu prohru. Dobře udělal, protože po třech dnech se husitům za sněhové vánice podařilo prorazit obklíčení a ustoupit do bezpečí až do Žatce. Bitku dnes připomíná pomník, stojící na západním úpatí Vladaře, model bitvy si prohlédnete v muzeu ve Žluticích.