Úvod > Výlety > Cesty krajinou > S karavanem po Znojemsku a Podyjí

S karavanem po Znojemsku a Podyjí

Znojmo je synonymem pro tradiční moravská vína a také musíme zmínit tradiční okurky. Vinice se tu vinou nad klikatící se Dyjí v národním parku Podyjí, ale najdete je i na strmých svazích pod historickým centrem královského města Znojmo. Kde jsou vinice, nechybí ani vinné sklípky a vinotéky. Abyste mohli dosyta vychutnat jemné nuance viničních tratí, je lepší zvolit si pro karavan jednu základnu a okolí objevovat pěšky nebo kolmo.

Do Znojma, do podzemí

město ZnojmoNež se k základně vydáme, prohlédneme si královské město Znojmo. Tady nesmíme vynechat návštěvu podzemí. Unikátní systém chodeb a sklepů představuje labyrint dlouhý 27 kilometrů. V některých místech je vyhloubený až ve čtyřech patrech nad sebou. Spletitá síť chodeb a sklepů měla důmyslné větrací otvory, komínové kouřovody, a dokonce i studně, takže se ve sklepení dalo velmi komfortně bydlet – třeba v době obléhání města Švédy. Ti nechápali, proč se jim záhadně ztrácí vojáci, které pak druhý den nacházeli mrtvé v liduprázdném městě.
 
znojemské podzemíCelý labyrint není zpřístupněný, ale je možné si vybrat z několika turistických tras. Ten nejméně náročný a zároveň zábavný je asi kilometrový základní okruh (vhodný pro děti od 5 let). Dobrodruzi si však mohou zvolit jednu ze tří adrenalinových tras rozdělených podle náročnosti (vhodné pro děti 12/15 let v doprovodu zákonného zástupce) – vždy s průvodcem. Základní okruh vás poutavou interaktivní formou seznámí s historií města a hospodářskou funkcí podzemí (prohlédnete si alchymistickou dílnu i vězeňskou kopku). Perličkou je, že podzemí je přístupné 360 dní v roce. Všechny znojemské památky totiž bývají otevřené i v pondělí, a pokud to provoz dovolí, pak i celoročně.
 

Za vínem, pivem i okurkami

ZnojmoDruhým turistickým centrem Znojemska je Loucký klášter. Byl založen už na počátku 12. století a v podzemí kostela sv. Václava je přístupná nádherná románská krypta. V kostele se také dochovaly údajně nejstarší varhany na Moravě. Společnost Znovín tu má také své návštěvnické centrum a provozuje i netradiční uměleckou galerii přezdívanou „Znojemský Louvre“ – historickou expozici bednářství a vinařství.
 
ZnojmoCestovat tu můžete oblíbeným turistickým vláčkem, který spojuje místní zajímavosti. Pokud holdujete nordic-walkingu, tak skvělou informací pro vás je, že odsud se rozbíhají značené trasy („Znovín Walking“), které vás provedou vinicemi i Národním parkem Podyjí. Na výběr máte ze 14 tras rozdělených podle obtížnosti (7 lehkých a 7 středně těžkých). Novinkou je „Znovínský koloběžkový okruh“, který odtud vede nenáročným rovinatým terénem po obou březích řeky Dyje (délka cca 4,5 km, zkrácená varianta cca 3,5 km). Kolo i koloběžku vám půjčí hned vedle kláštera. Myslí tu ale i na děti. Hřiště pro ně je vyrobeno z vyřazených vinných sudů a v ohrádce se tu prohání „hroznové“ kozy. Nakoupíte tu i různé regionální produkty (ovoce, zelenina, maso, sýry…) z okolních farem. Třeba tradiční okurky, kterými se tato oblast proslavila. A není divu, protože prapůvod jejich pěstování je právě na pozemcích Louckého kláštera!

enotékaDen ve Znojmě zakončíme překvapivě v areálu pivovaru. Tady se totiž nachází nejmodernější degustační prostor v Česku – Enotéka. Ta zde k degustaci nabízí vína z celé Znojemské vinařské podoblasti. Funguje jako samoobslužný systém. Vy si koupíte přednabitou kartu a pak už si jen z kohoutků sami naléváte vámi vybrané víno. Architektonicky oceňovaný interiér vznikl v bývalé strojovně a kotelně pivovaru a jeho součástí je i designová kavárna. Pro pivaře nabízí tamní městský pivovar exkurze do výrobny včetně ochutnávky.
 

Base camp na Vranovské přehradě

Vranovská přehradaPříjemnou základnu najdete hned u Vranovské přehrady. Je to jedna z nejteplejších a nejčistších vodních nádrží v České republice, proto se jí občas přezdívá „Moravský Jadran“.  Romantický charakter přehrady umocňují bujné lesy a skalní srázy Národního parku Podyjí. Na jednom z nich se tyčí i barokní perla Moravy zámek Vranov nad Dyjí.
 
kempu Vranovská pláž najdou majitelé obytných aut a karavanů kompletní zázemí potřebné pro pohodovou dovolenou. Nechybí čistá sociální zařízení, výlevka na chemické WC a možnost doplnit si vodu. Kemp funguje o sezoně, a kromě rodin s dětmi tu vítají i mladé kempaře, kteří se přijeli bavit trochu hlasitěji.

Vranovská přehrada Kemp je členitý, a tak se tyto dvě skupiny nijak neruší. Každá si tu najde to své. Kemp totiž nabízí mnoho aktivit – na zemi, ve vodě i ve vzduchu – pro všechny věkové i výkonnostní skupiny. Mají tu také vodní atrakce, tobogány, obří trampolíny, několik víceúčelových hřišť a lanový park. Potřebné sportovní vybavení včetně kol, koloběžek či paddleboardu vám tu rádi půjčí. Když prší, mají zde pro děti i hernu. A protože jsme v kraji vína, nechybí ani vinný sklípek.
 
Po přehradě se můžete projet například na elektrolodích. Pokud se nebojíte, můžete se zhoupnout na obří houpačce nad vodní hladinou. A podívejte se také do Pařníku – baru zakotveném na vodě. V sezóně Vranovská pláž, hráz Vranovské přehrady, městečko Vranov nad Dyjí a barokní zámek posazený vysoko na skále nad ním spojuje vyhlídkový turistický vláček.
 

Toulání krajem vína

vínoO víno není na Znojemsku a v Podyjí nouze! Kromě sklípků zdejší tekuté poklady můžete ochutnávat i přímo na vinicích. Třeba na Šobesu – jedné z nejstarších a nejlepších viničních tratí Evropy. Díky unikátnímu mikroklimatu řeky Dyje, která kolem ní meandruje, díky speciálnímu půdnímu složení, a především naprosto čisté přírodě Národního parku Podyjí se tu daří bílým aromatickým vínům. Pro pěší a cyklisty tu Znovín provozuje v sezóně degustační stánek. Další provozuje ve Staré vinici u Havraníků nebo ve vinici Peklo u Šatova.
 
Šatově také nevynechejte návštěvu unikátního malovaného sklepu. Přátelé vojenské historie tu budou též jako na koni. Kousek od vinic tu největší připomínku československého opevnění budovaného v letech 1935 až 1938 na obranu před nacistickým Německem. Pěchotní srub MJ-S3 tu provozuje Technické muzeum v Brně a expozice je díky němu nadstandardně vybavená. Uvidíte tu i řopík či vysokou strážní věž případně domek pro celní a pasovou kontrolu z roku 1938.