Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet okolím Jetřichovic
Výlet okolím Jetřichovic
"> "> "> ">

Výlet okolím Jetřichovic

Tajemná krajina pískovcových skal, rozkládající se na pomezí Čech a Saska, odpradávna přitahuje pozornost svou romantickou krásou. K jedné z nejhezčích oblastí patří obec Jetřichovice, kde objevíte pískovcová skalní města, stěny nebo samostatné skalní věže. Vydejte se na výlet k malebné Mariině vyhlídce, k chatě na Tokáni a zřícenině hradu Falkenštejn. O romantická zákoutí a dechberoucí výhledy nebude nouze!

Pokochejte se výhledy, které zpřístupnil hrabě Kinský

Výhled z Mariiny vyhlídkyUž v první polovině 19. století začali Kinští, tehdejší majitelé panství v okolí dnešní obce Jetřichovice, zpřístupňovat zdejší hluboké lesní hvozdy a skalní útvary. Hned na několik okolních vrchů a skalních stěn nechali vybudovat schody, lávky, upravit k nim cesty a na vrcholech vystavět dřevěné vyhlídkové altány. Dnes zde vede jedna z nejkrásnějších stezek Českého Švýcarska Naučná stezka Jetřichovické stěny.

První zastávkou na naší trse je Mariina vyhlídka. Kouzelný výhled vysoko na skalách z dřevěného altánu byl ohrožen, jelikož v září 2005 vznikl v altánu požár, který zničil tuto nádhernou vyhlídku. Naštěstí oheň se už dál nerozšířil a rozhlédnout se zde do daleka se můžete nyní také vy. Dalším vyhlídkovým místem je Vilemínina stěna pojmenována po matce majitele panství – Vilemíně Kinské. V polovině 19. století byl na vrcholu postaven vyhlídkový altán v podobě poustevny, který však časem zchátral. Z ostrohu je nádherný výhled na Jetřichovice a Růžovský vrch.
 

Od Tokáně k Úzkým schodům

Úzké schodyTrocha odpočinku vás čeká u chaty Na Tokáni, v bývalé lovecké osadě hraběte Kinského. Chata v alpském stylu se stala pro hraběte útočištěm, když zde pobýval na lovu tetřevů. Vodu pro chatu a přilehlou osadu však museli místní obyvatelé dovážet koňmo z Rynartic. Když se zde podařilo vybudovat od 2 km vzdáleného pramene na Suchém Vrchu, nechal zde hrabě na nedaleké skále vytesat pro kněžnu Vilemínu bazén.

Od chaty je to po žluté značce jen kousek k nejzajímavější partii tohoto koutu Českého Švýcarska  – Úzkým schodům. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky. Na jedné ze skal je vytesán znak W – jedná se o symbol kněžny Vilemíny, která toto místo také navštívila.
 

Do Jetřichovic přes hrad Falkenštejn

Po návratu k chatě Na Tokáni se již naše trasa stáčí zpět do Jetřichovic. Nejprve po modré (k rozcestí pod Suchým vrchem) a poté po žluté značce dojdete údolím potoka Velká Bělá pod hrad Falkenštejn, který se ukrývá v masivu Havraních skal. Na temeni skály se zachovala rozlehlá v pískovci vytesaná komnata, vedle ní další menší místnost, zřejmě bývalá kaple. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy. Zpět do Jetřichovic je to odtud opravdu už jen pár metrů.