Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet okolím Jetřichovic
Výlet okolím Jetřichovic
"> "> "> ">

Výlet okolím Jetřichovic

Tajemná krajina pískovcových skal, rozkládající se na pomezí Čech a Saska, odpradávna přitahuje pozornost svou romantickou krásou. K jedné z nejhezčích oblastí patří obec Jetřichovice, kde objevíte pískovcová skalní města, stěny nebo samostatné skalní věže. Vydejte se na výlet k malebné Mariině vyhlídce, k chatě na Tokáni a zřícenině hradu Falkenštejn. O romantická zákoutí a dechberoucí výhledy nebude nouze!

Pokochejte se výhledy, které zpřístupnil hrabě Kinský

Výhled z Mariiny vyhlídkyUž v první polovině 19. století začali Kinští, tehdejší majitelé panství v okolí dnešní obce Jetřichovice, zpřístupňovat zdejší hluboké lesní hvozdy a skalní útvary. Hned na několik okolních vrchů a skalních stěn nechali vybudovat schody, lávky, upravit k nim cesty a na vrcholech vystavět dřevěné vyhlídkové altány. Dnes zde vede jedna z nejkrásnějších stezek Českého Švýcarska Naučná stezka Jetřichovické stěny.

První zastávkou na naší trse je Mariina vyhlídka. Kouzelný výhled vysoko na skalách z dřevěného altánu byl ohrožen, jelikož v září 2005 vznikl v altánu požár, který zničil tuto nádhernou vyhlídku. Naštěstí oheň se už dál nerozšířil a rozhlédnout se zde do daleka se můžete nyní také vy. Dalším vyhlídkovým místem je Vilemínina stěna pojmenována po matce majitele panství – Vilemíně Kinské. V polovině 19. století byl na vrcholu postaven vyhlídkový altán v podobě poustevny, který však časem zchátral. Z ostrohu je nádherný výhled na Jetřichovice a Růžovský vrch.
 

Od Tokáně k Úzkým schodům

Úzké schodyTrocha odpočinku vás čeká u chaty Na Tokáni, v bývalé lovecké osadě hraběte Kinského. Chata v alpském stylu se stala pro hraběte útočištěm, když zde pobýval na lovu tetřevů. Vodu pro chatu a přilehlou osadu však museli místní obyvatelé dovážet koňmo z Rynartic. Když se zde podařilo vybudovat od 2 km vzdáleného pramene na Suchém Vrchu, nechal zde hrabě na nedaleké skále vytesat pro kněžnu Vilemínu bazén.

Od chaty je to po žluté značce jen kousek k nejzajímavější partii tohoto koutu Českého Švýcarska  – Úzkým schodům. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky. Na jedné ze skal je vytesán znak W – jedná se o symbol kněžny Vilemíny, která toto místo také navštívila.
 

Do Jetřichovic přes hrad Falkenštejn

Po návratu k chatě Na Tokáni se již naše trasa stáčí zpět do Jetřichovic. Nejprve po modré (k rozcestí pod Suchým vrchem) a poté po žluté značce dojdete údolím potoka Velká Bělá pod hrad Falkenštejn, který se ukrývá v masivu Havraních skal. Na temeni skály se zachovala rozlehlá v pískovci vytesaná komnata, vedle ní další menší místnost, zřejmě bývalá kaple. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy. Zpět do Jetřichovic je to odtud opravdu už jen pár metrů.

Mapa výletu

Export GPX