Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet okolím Jetřichovic

Výlet okolím Jetřichovic

Tajemná krajina pískovcových skal, rozkládající se na pomezí Čech a Saska, odpradávna přitahuje pozornost svou romantickou krásou. K jedné z nejhezčích oblastí patří obec Jetřichovice, kde objevíte pískovcová skalní města, stěny nebo samostatné skalní věže. Vydejte se na výlet k Mariině vyhlídce, na Tokáň nebo ke zřícenině hradu Falkenštejn. Trasa vede územím, které zůstalo po požáru v létě 2022 bez omezení přístupné.

Pokochejte se výhledy, které zpřístupnil hrabě Kinský

České ŠvýcarskoUž v první polovině 19. století začali Kinští, tehdejší majitelé panství v okolí dnešní obce Jetřichovice, zpřístupňovat zdejší hluboké lesní hvozdy a skalní útvary. Hned na několik okolních vrchů a skalních stěn nechali vybudovat schody, lávky, upravit k nim cesty a na vrcholech vystavět dřevěné vyhlídkové altány. Dnes zde vede jedna z nejkrásnějších stezek Českého Švýcarska Naučná stezka Jetřichovické stěny.

mariina vyhlídkaPrvní zastávkou na naší trse je Mariina vyhlídka. Kouzelný výhled vysoko na skalách z dřevěného altánu byl ohrožen, jelikož v září 2005 vznikl v altánu požár, který zničil tuto nádhernou vyhlídku. Byla potom obnovena, ale roku 2018 uhnily na vyhlídce dřevěné kotevní trámy a altánek musel být stržen. Turistům se zpřístupnil na jaře 2021. Dalším vyhlídkovým místem je Vilemínina stěna pojmenována po matce majitele panství – Vilemíně Kinské. V polovině 19. století byl na vrcholu postaven vyhlídkový altán v podobě poustevny, který však časem zchátral. Z ostrohu je nádherný výhled na Jetřichovice a Růžovský vrch.
 

Od Tokáně k Úzkým schodům

úzské schodyTrocha odpočinku vás čeká Na Tokáni, v bývalé lovecké osadě hraběte Kinského. V roce 2020 zde vypukl požár a pohltil jednu ze tří chat v osadě. Chata Tokáň (poslední z české strany) nebyla požárem zasažena a je v provozu. Chata v alpském stylu se stala pro hraběte útočištěm, když zde pobýval na lovu tetřevů. Vodu pro chatu a přilehlou osadu však museli místní obyvatelé dovážet koňmo z Rynartic. Když se zde podařilo vybudovat od 2 km vzdáleného pramene na Suchém Vrchu, nechal zde hrabě na nedaleké skále vytesat pro kněžnu Vilemínu bazén.

Od chaty je možné dojít na Louku na Tokáni a po žluté značce pokračovat k nejzajímavější partii tohoto koutu Českého Švýcarska  – Úzkým schodům. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky. Na jedné ze skal je vytesán znak W – jedná se o symbol kněžny Vilemíny, která toto místo také navštívila.
 

Do Jetřichovic přes hrad Falkenštejn

hrad falkenštejnPo návratu k Louce na Tokáni se již naše trasa stáčí zpět do Jetřichovic. Nejprve po modré (k rozcestí pod Suchým vrchem) a poté po žluté značce dojdete údolím potoka Velká Bělá pod hrad Falkenštejn, který se ukrývá v masivu Havraních skal. Na temeni skály se zachovala rozlehlá v pískovci vytesaná komnata, vedle ní další menší místnost, zřejmě bývalá kaple. Torzo skalního hradu nabízí krásné výhledy. Zpět do Jetřichovic je to odtud opravdu už jen pár metrů.

Trasa měří celkem 8,5 km a vede náročnějším terénem po turisticky značených trasách. Vhodná je pouze pro pěší turisty.