Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Není Karlštejn jako Karlštejn aneb z loveckého sídla na zkamenělý zámek

Není Karlštejn jako Karlštejn aneb z loveckého sídla na zkamenělý zámek

Když se řekne Karlštejn, většina z nás si vybaví středočeská královský hrad u Berounky. My vás však zavedeme na Vysočinu ke stejnojmennému loveckému zámečku. Své jméno získal podle stejnojmenného vrchu. V roce 1770 ho nechal postavit český šlechtic a majitel rychmburského panství Filip Kinský.
Zámeček KarlštejnPozdně barokní zámeček Karlštejn může být skvělým východiskem pro výlety, ať už pěšky, na kole či na běžkách. Leží ve výšce kolem 780 metrů nad mořem a je nejvýše položeným zámkem v Česku. Po rozsáhlé rekonstrukci se změnil na příjemné ubytovací místo s restaurací, ze které se vám nebude chtít odejít.

Jméno zámku Karlštejn nijak nesouvisí s proslulým hradem Karlštejnem u Berouna. Má původ v přeneseném pojmenování z nedalekého Zkamenělého zámku, kdysi označovaného jako Starý Karlštejn. Jeho skalisko nazýval tehdejší německý lesní personál "Kahlstein", tedy holý kámen, což si zdejší obyvatelé převedli do pojmenování Karlštejn. A sem se vypravíme i v rámci našeho výletu.

Od zámečku vede červená a modrá turistická značka ke Knížecí studánce. Ta se nachází přímo u křižovatky s tzv. Cinovou cestou. Asi 400 m odtud vás dovede modrá značka do kopce, kde se nachází přírodní památka Zkamenělý zámek.
 

Zkamenělý zámek a Velké Perničky

Zkamenělý zámekJedná se o skalní útvar, který vznikl při mrazovém zvětrávání rul ve starších čtvrtohorách. Skalní bloky jsou odděleny výraznými puklinami, výška skal sahá až k deseti metrům. Svahy pokrývají balvanové sutě. V okolí skal se zachovala malá část přírodě blízkých smrkových bučin. Většina útvarů má i své jméno, najdete tu například Skříň, Rasovnu, Hlavu a o kousek dál jihozápadním směrem i Pivovar.

Součástí vrchu je i hradiště. To bývalo osídleno již v mladší době kamenné a v raném středověku zde stávalo slovanské hradiště – zachovaly se zbytky příkopů a valů. V období vrcholného středověku (13.-14. století) zde zřejmě stával dřevěný hrádek, z toho se však nic nedochovalo. Zkamenělý zámek leží asi 1,5 km od Karlštejna. Zpět je třeba vrátit se stejnou cestou. Komu by se procházka zdála krátká, může po modré pokračovat ke skalnímu útvaru Velké Perničky dalších 2,5 km.

Skalní útvar byl v roce 1977 vyhlášen přírodní památkou. Název vychází z lidového pojmenování zvětráváním vymodelovaných skalních mís na plošinách skal, jimž byl dříve přisuzován umělý původ a kultovní funkce. Pernice bylo označení pro mísu, v níž se třel mák.