Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Krajinou jihočeských pohádek na Soběslavských Blatech
Krajinou jihočeských pohádek na Soběslavských Blatech
"> "> "> "> "> ">

Krajinou jihočeských pohádek na Soběslavských Blatech

Příjemná a nenáročná cyklistická trasa vás zavede ze starého rožmberského města Soběslavi na slavná Soběslavská blata. Do kouzelného kraje bohatě zdobených stavení ve stylu selského baroka, které svými bílými a okrovými štíty tu s kytičkou, tu s křížkem, zdobí návsi pohádkových vesnic, jedněch z nejkrásnějších v Česku. Výlet měří necelých 34 km.
Soběslavská BlataJihočeská Blata, to je krajina jihočeských pohádek. Z polí tu voní obilí, z lesa borová smůla a od Blatské stoky bahno a napitý mech. Úrodný kraj se v létě leskne zlatem, jasnou zelení a tmavými pásy temných lesů. Po krajině jsou rozeseté vesničky, kde jako by se zastavil čas.

Na levém břehu Lužnice mezi Veselím a Soběslaví za nízkým hřebenem je krajina rovná jako tabule, ale když se sem vydáte, dostanete se na Blata a rázem jako byste se ocitli v jiném světě. Blaťáci byli velmi bohatí a velmi pyšní a vyhlášené jsou i jejich kroje zdobené bohatými výšivkami.

Blata krojeLidé na Blatech žijí už od středověku, kdy Rožmberkové nechali postavit Blatskou stoku, která zdejší kraj částečně odvodnila a tím i zúrodnila. Ovšem největší slávu si místní vesnice zažily v 19. století. Z té doby také pochází většina domů ve stylu selského baroka, které svými bílými a okrovými štíty tu s kytičkou, tu s křížkem zdobí návsi pohádkových vesnic, jedněch z nejkrásnějších v Česku.
 

Loutky, venkovská stavení i temné močály – vítejte na Blatech

Soběslavská BlataZastavte se v loutkářském muzeu, nahlédněte do místní venkovské světnice, kde se za posledních 200 let nic nezměnilo a zavítejte do temného močálu, kde si jen stačí představit domeček ježibaby na kuřích nožkách.

Trasa začíná v Soběslavi, na náměstí – po cyklotrase 1136 do Vesce. Pak pokračujte rovně po silnici směr Záluží. Tady objevíte nejen krásnou vesnici s jihočeskými chaloupkami, ale také expozice kovárny a muzea loutek. Až se pokocháte, vydejte se po cyklostezce 1133 – ta vás dovede na parkoviště u Borkovických blat. Určitě stojí za to, dát si od cyklistiky pauzu a projít se močálem po okruhu naučné stezky.

Soběslavská BlataPoté opět pokračujet cyklostezkou 1133 do Mažic a stezka greenway SB č.12 vás dovede do další krásné vsi Zálší. Po čísle 12 se nechte vést vesnickými rezervacemi Klečaty, Komárov, Svinky a na křižovatce doprava po cyklotrase 1136 na Debrník a Nedvědice. Před obcí odbočte po silnici doprava směr Soběslav a na hranici lesa opustíte silnici a dámte se po lesní cestě. Ta vás dovede ke Kapli Panny Marie a odtud oleva po žluté na obec Hradiště a rozhlednu Svákov. Odtud pak vede žlutá zpět do Soběslavi.