Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Karavanem od jara do zimy: Zimní Šluknovsko pěšky i na běžkách

Karavanem od jara do zimy: Zimní Šluknovsko pěšky i na běžkách

S karavanem, tedy v soukromí, bezpečně a s veškerým komfortem, se můžete vydat i do odlehlejších koutů naší země. Třeba do Šluknovského výběžku, o kterém se mluví jako o konci světa, o Českém Nordkapu anebo o Českém Nizozemí. Proč? A proč byste si s sebou měli vzít běžky a také dalekohledy? Protože zimní Šluknovsko vrchovatě naplní vaše představy o aktivně prožitém zimním víkendu.
Název Nizozemí naznačuje roviny, ovšem Šluknovský výběžek rozhodně není žádná placka. Holandské kořeny Českého Nizozemí sahají až do středověku, kdy se tomuto území říkalo Záhvozd, kraj za hvozdem. První kolonisté, kteří sem přišli v 11. a 12. století, pocházeli nejenom z Durynska a z Frank, ale také z Fríska, provincie na severu Nizozemska. Od 13. století však Šluknovsko nepřetržitě patří k českým zemím. Je to krajina ze tří stran obklopená Saskem, a i když hluboké hvozdy plné dravé zvěře už cestou překonávat nemusíte, přesto musíte přejet Lužické hory. Teprve pak se před vámi objeví oblast kolem Varnsdorfu, Šluknova, Rumburku, Mikulášovic, Krásné Lípy a Velkého Šenova, nejsevernější krajina severu Čech. Dál na sever než na Šluknovsku se na českém území nepodíváte.
 

Kde zastavit na noc aneb stellplatz na Dymníku

Využít můžete některé z parkovišť, která zmiňujeme v textu, anebo stellplatz Resortu Dymník. Nocovat budete v místě se širokým výhledem, obklopeni mystickou přírodou a navíc v blízkosti kamenného stromu života a rozhledny Dymník. Je tu hotel a penzion, dá se tu nocovat v karavanu nebo ve stanu, připojit se k elektřině, k dispozici je toaleta, pitná voda, sprcha a umývárna.
 

Šluknovskem na běžkách

Rozsáhlou síť upravovaných běžeckých tratí najdete hlavně v okolí Doubice, Rybniště a hory Jedlová. Podle toho také hledejte parkování. Pro výlety kolem Jedlové můžete využít některé z parkovišť Ski areálu Jedlová (například GPS 50.8685869N, 14.5768989E anebo 50.8630125N, 14.5731214E), v Rybništi se dá parkovat u nádraží a v Doubici přímo v centru obce u informačního centra. Upozorní vás na ně replika hraničního kamene, který v pohádce Pyšná princezna odděloval Půlnoční království a zemi krále Miroslava. V Doubici objevíte také park pohádkových dřevěných soch a hlavně Starou hospodu, podnik vyhlášený dobrou kuchyní široko daleko. Po pár hodinách na běžkách se tu určitě zastavte na něco dobrého.
 

Trasy kolem Jedlové

Další trasy pro milovníky bílé stopy vedou kolem Jedlové, Tolštejna a Jiřetína pod Jedlovou. Protože tratě upravují skútry vybavené GPS modulem, aktuálně upravené tratě a jejich stav můžete sledovat online na webech Lužických hor, na webu kamzasnahem.cz v sekci Lužické hory a na facebookové stránce Lužická magistrála. Skútry s GPS lokátorem se dají sledovat i na webu bilestopy.cz.

Kromě parkovišť Ski areálu Jedlová můžete využít i parkoviště u hradu Tolštejn; hrad s pěknou vyhlídkou a výletní restaurací je otevřený celoročně. Po červené značce navíc přibližně za půl hodiny dojdete na vrcholek hory Jedlováceloročně otevřenou rozhlednou a další výletní restaurací. Pokud jste dalekohled nezapomněli v obytňáku, z rozhledny se můžete rozhlédnout po celém Českém Nizozemí. Pozor, v zimě občas obě restaurace fungují jen z „okénka“.
 

Krajinou křížových cest

Šluknovský výběžek je půvabné místo nízkých zalesněných kopců a cest lemovaných alejemi, kde v lesích porůznu narazíte na podivné kameny, mokřady a jezírka. Také tu podobně jako v Českém Švýcarsku najdete nebývalé množství křížových cest. Jen v Českém Nizozemí se jich dochovalo čtrnáct, což na tak malém území nemá v naší zemi obdobu. Jsou dobovou katolickou odpovědí chudého pohraničí na evangelické chrámy na saské straně, a my díky nim máme spousty zajímavých míst k objevování.
Nejznámější je zřejmě křížová cesta na Křížové hořekaplí sv. Kříže v Jiřetíně pod Jedlovou; na její prohlídku si vyhraďte dostatek času a počítejte také s tím, že půjdete hodně do kopce. Zaparkovat můžete přímo v centru městečka na náměstí Jiřího u kostela Nejsvětější Trojice.

Nejstarší z křížových cest Českého Nizozemí je na Křížovém vrchu ve Šluknově. Má charakter pašijové cesty a příběh Ježíšova utrpení vypráví již od Poslední večeře a modlitby v Getsemanské zahradě.
 

Krajinou rozhleden

Unikátem Šluknovského výběžku je také množství rozhleden. Z Doubice se vydejte k rozhledně na Vlčí hoře (auto nechte na parkovišti ve Vlčí Hoře u dětského hřiště, k rozhledně odtud vede červená a žlutá značka). Další zastávkou může být osmiboká rozhledna Tanečnice, nejsevernější v Česku, která stojí nad obcí Mikulášovice v těsné blízkosti hranice s Německem. Parkovat se dá na rozcestí Tomášov (GPS 50.9577706N, 14.3330197E) anebo výš na parkovišti rozhledny (GPS 50.9635192N, 14.3283775E), lesní asfaltka ale nemusí být prohrnutá od sněhu.
 

Z Lobendavy na Český Nordkapp

Další zastávkou pak je Lobendava, nejsevernější obec České republiky. Zastavit se můžete na nedalekém vrchu Jáchym, kde byla po letech obnovena křížová cesta z první poloviny 19. století. Podobně stará je nedaleká křížová cesta na Anenském vrchu, takzvaný Annaberg.

Severně od Lobendavy pak objevíte nejsevernější bod České republiky, takzvaný Český Nordkapp. Až na místo k masivnímu kamennému obelisku se dostanete jedině pěšky nebo na běžkách, nejlépe značenou lesní cestou podél státních hranic a hraničních patníků. Karavan zaparkujte kdekoliv v Lobendavě nebo v osadě Severní.
 

Do Šluknova, k rumburské loretě a Kamenné hvězdě

Přes Annaberg (zastavit se dá přímo u rozcestí před kostelem sv. Anny, GPS 51.0157256N, 14.3278661E) pokračujte do Lipové se zříceninou barokního zámku. Zastavte se v informačním centru s muzeem a galerií, které sídlí v opraveném podstávkovém domě, a přes Šluknov, kde je celoročně otevřený renesanční zámek, pokračujte do Rumburku. Hlavním turistickým magnetem je celoročně otevřená loretánská kaple s ambitem, jeden z architektonických skvostů severních Čech.

Pokud jste nevyužili k přenocování stellplatz Resortu Dymník, vypravte se tam na konci cesty. Za prvé tu můžete navštívit rozhlednu Dymník (poslední na trase, slibujeme!), za druhé tu je kamenná hvězda aneb Strom života, dvaadvacet štíhlých obelisků postavených do tvaru hvězdy. Pro neobvyklé kamenné dílo, propojené chodníčky a využívající symboliky kabaly a geometrie, místní využili více než sto let staré žulové kameny, objevené při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou.