Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

Karavanem od jara do zimy: jezerní krajinou kolem jezer Milada a Most

O severozápadních Čechách se kdysi mluvilo jako o měsíční krajině, v poslední době se ale mění v působivou a krásnou jezerní oblast. Vodních ploch je tu nepočítaně, k největším patří ty, které postupně vznikají na místech bývalých povrchových dolů. V létě nabízejí skvělé koupání, rozhodně se vyplatí také přibalit kola: nenáročně cyklistické výlety kolem jezer a nově vznikající krajinou v okolí jsou ideální třeba pro rodiny s dětmi.
Nemusí zůstat jen u koupání: nabídka služeb se utěšeně rozrůstá a vylepšuje se i zázemí pro návštěvníky sportovně-rekreačních areálů na jezerních březích.

V severozápadních Čechách se zkrátka objevila nová a mimořádně přitažlivá rekreační oblast. Snadno si tu můžete naplánovat prodloužený víkend i týdenní dovolenou.
 

„Jedem zkratkou, pánové!“ aneb na sever Bránou Čech

Začínáme hláškou z komedie Karla Smyczka Sněženky a machři: „Je to sice dál, ale zato horší cesta.“ Platí to i pro začátek cesty na sever: kdo jede na sever po dálnici D8, může celkem pohodlně dojet téměř až k jezeru Milada (exit 69), ale pokud máte dost času a nejedete potmě, odbočte z dálnice už na čtyřicátém osmém kilometru a vydejte se do Ústí podél Labe přes Lovosice. Ano, je to o pár kilometrů delší cesta a je na ní víc zatáček, ale místo dálnice vás čeká úzké romantické údolí, známé jako Porta Bohemica / Brána Čech, a také krásné výhledy na hrad Střekov nebo obří Masarykova zdymadla. Mimochodem, pokud jste poslechli naši výzvu a skutečně si přibalili kola, můžete vyzkoušet Labskou cyklostezku – úsek Českým středohořím skutečně stojí za to.

Jezera na severu Čech často mají hezká dívčí jména a prim mezi nimi hraje Milada, ležící pár kilometrů od Ústí nad Labem. K zaparkování i nocování nabízí aplikace park4night zatím jediné místo, a to parkoviště u pláže Trmice (50.6468656N, 13.9731289E).
 

Jezero MiladaNapouštění nejstaršího z velkých rekultivačních jezer skončilo v roce 2010, pro veřejnost se Milada otevřela o pět let později. Krajina na místě bývalého dolu Chabařovice, kde se uhlí těžilo v letech 1977 až 2000, se sice rychle mění, dodnes ale tu a onde uvidíte potrubí teplovodů, navršené valy a stromy vysázené jako podle pravítka. Příroda si ale postupně bere krajinu zpět: jezero je šikovně ukryté, v dohledu nejsou žádné průmyslové kolosy, díky rozlehlé hladině, vlnám a v létě prohřáté vodě tu můžete zažít příjemné koupání. Někde lemuje břehy kamení, jinde už je navezený písek a postupně vznikají i plážové bary, půjčovny šlapadel a paddleboardů.

A proč se jezeru říká Milada? Je pojmenované podle jednoho ze zaniklých dolů, jehož majitel dával dolům jména po ženách. Linkou MHD se od jezera snadno dostanete do Trmic a Ústí nad Labem, okolí je skvělé pro běžce i cyklisty. Okruh kolem jezera měří zhruba deset kilometrů (cesty jsou zatím štěrkové, tedy nic pro inline bruslaře), vypravit se ale můžete i do nově vysazených lesů jižně od Milady. Samotné jezero se rozlévá na místě bývalých obcí Otovice, Tuchomyšl, Zalužany a Vyklice, dál v rekultivované krajině ale stály další, namátkou Rabenov nebo Lochočice. Všechny ustoupily těžbě uhlí a dnes se jejich okolí opět vrací k životu.
 

Směr město a jezero Most

I kdyby rozkvět jezerní krajiny skončil napuštěním dosud největšího jezera Medard u Sokolova, už teď se v krajině bývalých dolů nachází desítky vodních ploch. Chcete je poznat? U dalšího jezera u Mostu sice můžete být od Milady za čtyřicet minut, ale také můžete jet oklikou přes Teplice a Dubí (mezi nimi najdete další krásné vodní plochy, Stříbrný rybník a ČSM), zastavit se u oldřichovského jezera Barbora a nakonec kolem další nádrže Barbora v Duchcově zamířit k vodní nádrži Venuše. To už jste kousek od Mostu, ale přijíždíte k němu z mírného návrší, odkud se otvírá nádherný široký výhled na jezero Most.

Vzniklo rekultivací bývalého lomu Ležáky, kde se hnědé uhlí těžilo přes třicet let, jeho napouštění trvalo šest let a otevřené pro veřejnost je od září 2020. Zatímco jižní část jezera (tedy prostor, kde stával starý Most včetně slavného přesunutého kostela) je vyhrazená pro plavce a rekreaci, severní cíp tvoří klidová zóna pro faunu a flóru. Na jezeře s průzračně čistou vodou jsou plovoucí mola se vstupy do vody, oblázkové pláže, několik pláží pro pejskaře, převlékárny i hřiště pro děti, nechybí ani stálé sociální zařízení, občerstvení a zázemí pro cyklisty. Postupně by měl vzniknout i kemp a zázemí pro vodní sporty a také pro potápěče: jezero je totiž přes 70 metrů hluboké, tedy hlubší než například vodní nádrž Orlík, známý potápěčský ráj.

Břehy lemuje cyklostezka s asfaltovým povrchem (okruh je stejně dlouhý jako u Milady, tedy asi 10 km, i tady se můžete projet po obnovené krajině bývalých výsypek) a přese všechno, co má okolí Mostu za sebou, v okolí je téměř panenská příroda. Nocovat můžete na parkovišti u jezera, případně v kempu u nedalekého jezera Matylda.
 

Víte, že…?

  • Baví vás porovnávání velikostí? Myslíme samozřejmě jezera: ač je Milada jen o něco menší než Máchovo jezero, v přehledu českých rekultivačních jezer jí patří až třetí příčka. Druhé místo obsadilo jezero Most a první jezero Medard u Sokolova, které se zatím napouští.
  • K Miladě i Mostu je volný přístup po celý rok, koupání a veškeré rekreační a sportovní aktivity jsou výhradně na vlastní nebezpečí.
  • Pro celodenní pobyt u vody se vám bude hodit vlastní slunečník nebo plážový stan pro děti, míst ve stínu, stromů a sdílených slunečníků je zatím kolem obou jezer velmi málo. Pro starší děti, které budou chtít vyzkoušet paddleboardy, přibalte vlastní plovací vesty; v půjčovnách je nemusí mít anebo mohou být rozpůjčované. Bývá tu větrno, a tak se může hodit i létající drak.
  • Na výlet k jezerům na severu není třeba spěchat, ale kdo má rád samotu, klid a volnou krajinu bez davů turistů, měl by si je užít, než se břehy zaplní. Okolo jezer postupně začne vyrůstat zázemí pro výletníky, koupací mola, sportovní areály či dráhy pro bruslení na kolečkových bruslích, naplánované je i fotbalové a golfové hřiště, hotelové komplexy nebo základny sportovního jachtingu.
  • Až vás přestane bavit koupání a cyklovýlety, mrkněte se na portál Kudy z nudy, kolem jezer totiž čeká spousta dalších zajímavých cílů. Příkladem za všechny může být lázeňské město Teplice, zámky Duchcov a Jezeří, klášter v Oseku, „ďábelská“ hora Bořeň nad Bílinou, legendární porcelán cibulákDubí anebo lanovka, která vás z hornického města Krupky vyveze na hřeben Krušných hor, na Komáří hůrku.