Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Krušné hory jsou pro karavanisty mimořádně přitažlivé: 160 kilometrů dlouhé pohoří nabízí spousty zážitků, krásných míst a odlehlých silniček. Zcela zvláštní místo má mezi všemi zajímavostmi vyhrazený nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec a blízké městečko Boží Dar. Vydejte se sem a uvidíte sami.
Nabídka toho, co na Klínovci a Božím Daru můžete zažít, je opravdu veliká. Je tu horský hotel s přístupnou kamennou rozhlednou, Trail Park a upravené stezky včetně tras pro začátečníky a děti, různě obtížné tratě pro terénní koloběžky i desítky kilometrů cyklistických tras s minimálním stoupáním. K tomu připočtěte moderní sedačkovou lanovku, která vás na vrcholek dopraví i s koly, pěší výlety po krásách Krušných hor, dechberoucí výhledy a také městečko Boží DarJežíškovou cestou. Když k tomu připojíme alespoň malé seznámení s Hornickou krajinou Erzgebirge / Krušnohoří aneb památkou UNESCO, máte o program na prodloužený víkend a možná i na celý týden vystaráno. Únavu po dnech plného aktivního pohybu pak můžete spláchnout v jáchymovském aquacentru Agricola.
 

Program a parkování na Klínovci

Nejdůležitější otázka ovšem zní, kde v okolí Klínovce a na Božím Daru zaparkovat a hlavně kde můžete s karavanem nocovat. Nejbližší kempy totiž jsou až v údolí Ohře, a to je hodně daleko. Aplikace BezKempu v okolí zatím žádný záchytný bod nemá, nejbližší stellplatz je za hranicemi.

Pokud proto plánujete strávit den či více v Trail Parku, na horských terénních koloběžkách anebo na Pumptracku přímo na vrcholu Klínovce, využijte nabídku Skiareálu Klínovec. Ten pro parkování obytných vozů a přívěsných karavanů vyhradil parkoviště P4 a P5 u dolní stanice sedačkové lanovky u Jáchymova a parkoviště P2 v Loučné pod Klínovcem, pod severním svahem hory.

V provozní době parkoviště denně od 7:30 do 21:00 tu můžete parkovat zdarma, platí se pouze za noční stání od 21:30 do 7:30, a to 250 Kč za noc. Parkoviště funguje podobně jako běžný stellplatz: najdete tu přípojky elektrické energie, v budově jsou k dispozici toalety a sprchy.
 

Okolím Klínovce na kole

Z parkoviště P2 v Loučné pod Klínovcem se nahoru Klínovec dostanete jedině po svých, ale zato odtud můžete podnikat krásné výlety pěšky nebo na kole třeba k zaniklé osadě Königsmühle, obnovené vápence v lesích mezi Kovářskou a Hájem anebo na Meluzínu.

Na kolech také můžete projet velkou část Krušnohorské magistrály; po cyklotrasách se dá dojet přes Boží Dar například k Vlčím jámám u Horní Blatné, do Abertam anebo na Plešivecrozhlednou, areálem plným sportovních adrenalinových radovánek a mytickou stezkou krušnohorských pověstí. Přímo na magistrále objevíte několik příjemných odpočinkových míst, například občerstvení U Červené jámy nad Hřebečnou anebo pivovar Ryžovna.
 

Kde zastavit na Božím Daru?

Pokud jste ještě před několika lety s obytňákem zastavili někde v okolí na pláccích u silnic, odkud vycházely značené cesty třeba k božídarskému rašeliništi nebo okruhy Ježíškovy cesty, vězte, že takovým nouzovým parkovištím odzvonilo. Boží Dar měl s rostoucím počtem návštěvníků velké problémy, motoristé se hádali a když si vozy překážely, volali policii. Město nakonec u volných ploch rozestavilo betonové překážky. V Božím Daru je nyní k parkování návštěvníků vyhrazeno centrální parkoviště u čerpací stanice; parkovné na den tu stojí 100 Kč (platba v hotovosti nebo kartou) a podle infocentra tu smíte s karavanem přenocovat.

Kromě uvedených stezek můžete navštívit letní areál Novako se spoustou atrakcí pro děti i dospělé (skákací hrady, potůček s vodními stavidly, střílení z kuše, bludiště, trampolína, kuželky, prolézačky, lanová dráha plná netradičních překážek, horské káry a koloběžky, půjčovna horských kol, elektrokol, dětských odrážedel či dětských elektročtyřkolek) anebo po Stezce Českem vyrazit přes areál Neklid kolem Boží vyhlídky na Klínovec.
 

Karavanem za hornickou historií Krušných hor

Díky zápisu Hornické kulturní krajiny Krušnohoří / Erzgebirge na Seznam světového dědictví UNESCO můžete navštívit řadu zajímavých míst a důlních děl, leckdy několik set let starých. S karavanem je můžete pohodlně objet všechny, v letních měsících je řada z nich přístupná a s parkováním by neměl být problém.
Mezi nejzajímavější hornické památky v okolí Klínovce patří štola č. 1 v Jáchymově, cínový důl Mauritius u Hřebečné, štola Johannes na Zlatém Kopci, vrch Mědník a propadlina Červená jáma. K ní se autem nedostanete, parkuje se u silnice mezi Ryžovnou a Horní Blatnou.