Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Výlet do labyrintu skalních chodeb a za mumiemi vambereckých měšťanů

Výlet do labyrintu skalních chodeb a za mumiemi vambereckých měšťanů

Výlet do Kladského pomezí vás provede těmi nejkrásnějšími skalními městy, které se řadí k největším ve střední Evropě i nevšedními kouty broumovského kláštera, který ve svých sklepeních ukrývá 34 mumií!
AdršpachJedním z nejhezčích míst Kladského pomezí jsou Adršpašsko-teplické skály, největší a nejdivočejší skalní město ve střední Evropě. První turistické stezky tu vznikly už během 18. století a z té doby také pochází jména některých skalních útvarů. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí. Pěší procházku v délce asi 7 km je nejlepší začít v Adršpachu, kde do nitra skal vklouznete (po zelené turistické značce) Gotickou brankou. Studeným průchodem "Sibiř" se dostanete až k jezírku, kde je možné nasednou na lodičku a kousek se plavit. Vlčí roklí přijdete do teplické části skal, kudy vás provede žlutá turistická značka. Ze skal vyjdete nedaleko vlakové zastávky, odkud se můžete do Adršpachu vrátit jednu stanici vlakem.

AdršpachJen kousek od Adršpašského skalního města objevíte při toulkách malebnou krajinou Broumovska další cennou národní přírodní rezervaci – Broumovské stěny. Nacházejí se v Broumovské vrchovině mezi městy Police nad Metují a Broumov a nabízejí k prozkoumání celou řadu pískovcových skalních útvarů, soutěsek, roklí a vyhlídkových míst. Nejzajímavější partie Broumovských stěn zpřístupňuje síť značených turistických stezek. Tradičním výchozím místem je Hvězda, místo s dřevěnou turistickou chatou, výletní restaurací a barokní kaplí s půdorysem ve tvaru hvězdy. Z vyhlídkového kamenného ochozu u kaple se otvírá výhled na Broumovskou kotlinu a okolní krajinu. Kuriozitou Broumovských stěn jsou kamenné hřiby v lesích nad obcí Slavný, které získaly své zvláštní tvary nerovnoměrným zvětráváním hornin.

BroumovPoslední zastávkou naší trasy je monumentální barokní broumovský klášter. Prohlídkový okruh vás zavede do klášterního kostela, sakristie, refektáře a klášterní knihovny se 17 000 svazky. Na vlastní oči tu spatříte kopii Turínského plátna, která byla v roce 1999 nalezena v kostele sv. Vojtěcha. To je spolu s dalšími liturgickými předměty a kněžskými ornáty vystaveno v klášterním refektáři. Na světě existuje přibližně čtyřicet podobných kopií, plátno v Broumově je však jediné, které se nachází severně od Alp a zároveň patří k nejzdařilejším. Sklepení kláštera "obývá" 34 mumií měšťanů, kněží, varhaníků a významných osobností města Vamberka. Nejstarší mumie pocházejí ze 17. století, avšak převážná část z 18. století. Jednou z nejvýznamnějších osobností, která byla do krypty pohřbena, je zakladatelka vambereckého krajkářství Magdalena Grambová. Mezi dospělými leží rovněž dvě mumie dětí.