Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Cesty karavanem po Moravskoslezském kraji: Z Krnova do Jeseníků

Cesty karavanem po Moravskoslezském kraji: Z Krnova do Jeseníků

Pojďte s námi obdivovat přírodní krásy i starobylé památky Jeseníků a jejich podhůří. Naše cesta vás zavede z Krnova do Karlovy Studánky, Malé Morávky, a nakonec do Rýmařova. Moravskoslezský kraj v posledních letech zainvestoval nemalé finance do infrastruktury pro karavaning. Vznikly zde pohodlné stellplatzy s příslušenstvím pro karavany a obytné vozy. Vyzkoušejte je na svých cestách i vy!

Jedete od severovýchodu? Zastavte se na Cvilíně!

rozhledna CvilínOdkud budete na trasu vyrážet? Jestliže třeba z Ostravy, Opavy, Hlučína, Frýdku-Místku anebo z Kravař, zastavte se cestou do Jeseníků na rozhledně Cvilín u Krnova. Krásné poutní místo vás kouzlí dvouvěžovým červenobílým barokním kostelem, který je na tzv. předním cvilínském kopci viditelný už z dálky. Poutě se sem konají od konce dubna do dušiček na počátku listopadu. Vrch Cvilín má však dva vrcholy. Na jednom je, jak již víme kostel a rozhledna, a na druhém vrcholu stojí zřícenina hradu. K rozhledně se dostanete pěšky od kostela.
 
Romantická kamenná rozhledna s vyhlídkovým cimbuřím na vrcholu je vysoká 29 metrů a uvnitř ní se klikatí dřevěné schodiště. Nahoru musíte vyšlápnout 144 schodů. Odměnou vám je výhled na celé okolí Krnova – uvidíte výše zmíněný kostel, zříceninu hradu Cvilín na druhém vrcholu kopce a ještě další dvě rozhledny v okolí – na vrcholu Ježník a rozhlednu Hanse Kudlicha v Úvalně.
 

Jesenická základna v Kopřivné

resort KopřivnáJako základnu k podnikání přejemných výletů v Jeseníkách poslouží resort v Kopřivné pod Pradědem, jehož součástí je i celoroční kemp ve formě karavanového stání (v zimě pouze pro obytná auta). Najdete tu veškeré potřebné zázemí pro karavanisty – elektrické přípojky, sociálky s teplou vodou a prostor na mytí nádobí. Pokud milujete hotelové snídaně, tak tady vám je tady ochotně připraví v nedalekém hotelu. Báječné je, že v resortu máte vše pod nosem.
 
wellness kopřivnáO letní sezoně je to tu ideální pro bikery, kteří v místním velkém bikeparku mají na výběr různě obtížné trasy a zajezdí si tak i rodiny s dětmi. Po jízdách tu přímo zrelaxujete na další dny ve Wellness se skvostným výhledem. V něm najdete vířivku, saunu s venkovním bazénkem, Kneippův chodník a na závěr si můžete dopřát pořádnou masáž namáhaných svalů. V zimě se areál bikeparku mění ve sjezdovky. Pro děti tu mají hřiště, na kterém mohou řádně potrénovat svou obratnost.
 
kaple v LipkáchNedaleko kempu v Kopřivné najdete dobře utajený "památkový" skvost – kapli V Lipkách. Ta je považována za perlu severomoravského baroka. Uvnitř ji zdobí fresky od olomouckého malířského mistra Ferdinanda Nabotha. Kapli spravuje nyní rýmařovské muzeum a je to nejhodnotnější historická památka Rýmařova. V současnosti je kaple centrem nejen duchovního života obce, ale i centrem kulturním. Koná se tu mnoho koncertů a výstav. Kaple je veřejnosti přístupná pouze v některých dnech od dubna do září.


Na výlet do Karlovy Studánky i po Technotrase

karlova studánkaV srdci Jeseníků nemůžeme vynechat návštěvu nejvýše položených lázníKarlovy Studánky. Díky tomu se pyšní unikátně čistým ovzduším. V tomto malebném lázeňském městě, jehož stavby jsou vystavěny v duchu empíru, se vrátíte do časů dávno minulých, kdy povinnou součástí mužů i žen byly třeba klobouky. Kromě vzduchu tu léčí i osm místních pramenů. Součástí lázní je i bazénový komplex s termální vodou, kde bezvadně zregenerujete duši i tělo.
 
Moravskoslezský kraj byl dříve průmyslovým centrem. Abychom na to nezapomenuli, vznikla tu virtuální neznačená trasa – Technotrasa – která spojuje industriální atraktivity zdejšího kraje. Zahrnuje nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Celkem je to přes 30 objektů, které jsou spojeny s tradicí různých odvětví průmyslu a zemědělství.
 
kosárna karloviceV dosahu Kopřivné je Textilka Hedva Český Brokát Rýmařov, kde si připomenete dějiny textilní výroby v okolí. Uvidíte v ní tkalcovské stroje a pokocháte se krásou výrobků místních tkalců. V jejich rukách například vznikají brokátové ornáty, které používají kněží. Novinkou je možnost si tu také vyzkoušet nejstarší techniku tisku na textil – sítotisk. Kosárna v Karlovicích zase zve na tradiční výrobu zemědělského nářadí a nabízí se tu i možnost vyzkoušet si pletení košíků z pedigu.
 

Hrad Sovinec v Nízkém Jeseníku

hrad sovinecAž opustíte Hrubý Jeseník, zamiřte k Rýmařovu. Nedaleko tohoto města najdete nejrozsáhlejší hradní komplex v okolí Bruntáluhrad Sovinec. Tento mohutný středověký hrad se rozkládá na skalním ostrohu nad údolím Nízkého Jeseníku. Pro návštěvníky tu pořádají středověké jarmarky nebo šermířské turnaje, které se odehrávají v dobových kulisách.

Sovinec, německy Eulenburg byl postaven na konci 13. století. Později byl pozdně goticky a renesančně přestavěn. V 17. století, kdy hrad vlastnil Řád německých rytířů byla postavěna většina hradeb a bastionů včetně samostatné dělové bašty. Od roku 1904 byl hrad změněn na letní sídlo velmistra Řádu německých rytířů. V době 2. sv. války pak sloužil wehrmachtu a jako zajatecký tábor.