Výlety vlakem po Česku 2024


Pojďte cestovat s Kudy z nudy vlakem a zažít romantiku, dobrodružství i radost z objevování známých i neznámých míst!

Cestování vlakem nás baví! Je to oblíbený koníček i součást životního stylu. Je přece o tolik zábavnější poznávat Česko z vlaku než z auta nebo letadla! Vlaky jsou bezpečnější, šetrnější a ekologičtější než jiné dopravní prostředky, ale hlavně nás dovezou tam, kam se jiné dopravní prostředky nikdy nedostanou.

Výlet vlakem není nuda, zvlášť když cestujete s Kudy z nudy

Na výlety vlakem jezdí Kudy z nudy pravidelně a s radostí – s námi zažijete tu správnou železniční romantiku i jízdy úzkokolejkou, vezmeme vás na cestu zubačkou do hor, a dokonce vám poradíme, které knížky si vzít na cestu do vlaku!

Proč cestovat vlakem?

  1. Auta stojí, vlaky jedou – kolikrát jsme to už někde slyšeli a vzpomněli si na to v mnohahodinových zácpách na dálnicích?
  2. K cestě vlakem si nemusíte připočítat několik hodin čekání a čas na odbavení zavazadel.
  3. Ve vlacích vás nezdrží bezpečnostní kontroly a nikdo vás nebude nutit vyhodit půlku kufru do odpadkového koše.
  4. Ve vlaku nemusíte dodržet počet, přesně předepsané rozměry ani hmotnost zavazadel.
  5. Vlaky jsou flexibilnější, i na méně frekventovaných trasách jezdí alespoň jednou dvakrát denně. Vlak vás doveze přímo do centra, nikoli desítky kilometrů daleko.
  6. Cestování vlakem je ekologičtější; ti, co cestují vlakem, mají na svědomí mnohonásobně nižší emise oxidu uhličitého než ti, kteří zvolili jízdu autem. O neekologičnost letecké dopravy vůbec nemusíme mluvit, o té už bylo napsáno dost.
  7. Při jízdě vlakem odpadá stres ze řízení auta, navíc se můžete projít, v klidu si vypít čaj nebo kávu, přečíst si noviny, zajít si na toaletu anebo si číst.

Nejlepší výlety vlakem

Kam je nejlepší jet vlakem? Do velkých měst, tam, kde se špatně parkuje i tam, kde je nádraží pár kroků od vybrané turistické atrakce. Z nepřeberného množství tipů na portálu Kudy z nudy jsme pro vás vybrali následující zážitky:

Výlety, při nichž je zážitkem samotná cesta? Proč ne?

Vyberte si cíl svého výletu

Která města mají dobře dostupná nádraží pár kroků od centra? Kde objevíte městské památkové rezervace, hrady, zámky, kláštery, kostely a další památky kousek od vlaku? Víme, kam se vypravit!

Projeďte se výletními vláčky po krásách Česka

Výhodnější cestování vlakem

Jak to udělat, aby byla cesta vlakem výhodnější? Na Kudy z nudy máme tipy, jak si jednotlivých dopravců zajistit výhodné a levnější jízdenky.


České dráhy

Jak to udělat, aby byla cesta vlakem výhodnější? Na Kudy z nudy máme tipy, jak si jednotlivých dopravců zajistit výhodné a levnější jízdenky.

České dráhy nabízejí službu IN Karta. Její držitel může získat slevu až 25 %, 50 % nebo 100 % pro cesty vlaky Českých drah. IN karta s 25% slevou stojí na tři měsíce 250 Kč, na rok s 50% slevou 3590 Kč a se 100% slevou na rok vyjde na 21990 Kč.

Jízdenka na léto 2023
Jízdenku na léto si můžete zakoupit na 7 nebo 14 libovolných na sebe navazujících dní. Cestující s touto jízdenkou mohou volně jezdit vlaky bez omezení počtu spojů nebo ujetých kilometrů. Základní cena sedmidenní jízdenky je 1390 Kč, 14denní je za 1990 Kč.

Doporučení Kudy z nudy: Dobře si spočítejte, jestli se vám investice vrátí a jestli pořízení IN Karty nebude dražší než ušetřená částka.

České dráhy IN Karta

Další možnost nabízí traťové jízdenky Českých drah pro týdenní, měsíční nebo čtvrtletní neomezené cestování po zvolené trati. Platí do vzdálenosti 150 km a dají se kombinovat s IN kartou. Nejvýhodnější traťové jízdenky získáte při kombinaci se slevovou aplikací IN 25 nebo IN 50 na IN Kartě.

Doporučení Kudy z nudy: K traťové jízdence nahrané na IN Kartě si můžete v e-shopu ČD nebo v aplikaci Můj vlak vyzvednout pro většinu vlaků bezplatnou místenku.

Traťové jízdenky Českých drah
 
Skupinová jízdenka Českých drah se vyplatí pouze pro skupiny 20 a více cestujících. První zaplatí celé jízdné, druhý má slevu 25 % a všichni ostatní slevu 40 %. Pro větší skupiny navíc České dráhy zajistí zdarma rezervace míst ve vlacích.

Skupinová jízdenka Českých drah
 

Regiojet

Víc možností jak si pohrát s cenami nabízí Regiojet. Ušetřit se dá, když si jízdenku rezervujete s velkým časovým předstihem a navíc na méně vytížené spoje, třeba na brzké ráno místo odpolední špičky. Až o polovinu levnější jízdné zaplatíte za jízdu ve vagonech Low Cost.
 
Další cenové zvýhodnění u RegiojetuKreditová jízdenka. Na rozdíl od Českých drah je zdarma a je přenosná, není tedy vázaná na jediné jméno. S jedinou kartou tak nakoupíte nejlevnější jízdenky pro celou rodinu nebo partu přátel. S Kreditovkou automaticky získáte nejlevnější vnitrostátní jízdenky v Čechách, na Slovensku a na vybraných mezinárodních spojích. Na kartu vložíte libovolnou částku, až se kredit vyčerpá, Regiojet vás upozorní, abyste si sumu navýšili.

Regiojet - Kreditová jízdenka
 
Kromě toho Regiojet nabízí slevu 50 % na všechny jízdenky na celém území České republiky pro studenty, seniory, děti a mládež.

Slevy pro studenty, seniory, děti a mládež
 

Leo Express

Ve vlacích společnosti Leo Express cestují děti, studenti a senioři s 50% slevou na jízdenku, po každé projeté jízdě se vrací 25 % z plné ceny jízdenky v leo kreditech. Ty můžete využít na nákup dalších jízdenek nebo občerstvení ve vlaku. Podmínkou pro čerpání slevy je členství ve Smile Clubu (a samozřejmě musíte být dítě, student nebo senior).

Slevy Leo Expressu
 

OneTicket

Flexibilní jízdenka OneTicket umožňuje cestování libovolnými spoji, včetně přestupů mezi vlaky i dopravními společnostmi.