Kašava

Valašská vesnice obklopená hradbou Západních Karpat v údolí řeky Dřevnice získala první místo v soutěži Vesnice roku 2016. Okolní krajinou Hostýnských vrchů a kolem řady studánek se proplétá naučná stezka, poblíž najdete hrad Lukov anebo zoologickou zahradu Zlín.

Kašava: vesnice v horách

Díky poloze v přírodním parku Hostýnské vrchy a v hlubokém údolí Dřevnice si Kašava zachovala jistou odloučenost od okolního světa.

Dominantou obce je barokní kostel sv. Kateřiny, jehož věžní hodiny prý pocházejí z hradu Lukova. Pomník v parku za kostelem připomíná jména místních, kteří tragicky zemřeli v druhé světové válce, i tříčlennou posádku amerického bombardéru B17, sestřeleného v srpnu 1944 německou stíhačkou právě nad Kašavou.
 

Výlet do Vrzavých skal

S nejbližším okolím Kašavy vás seznámí naučná stezka. Provede vás například po křížové cestě, kterou lemují vyřezávané reliéfy, směrem k severu trasa stoupá na hřeben Sýkornice. Stezka se tu proplétá mezi skalními věžemi Vrzavých skal, cestou objevíte řadu romantických zákoutí a také místa s nádhernými výhledy do širého okolí. Jako na dlani uvidíte Vizovické vrchy, hladinu Slušovické přehrady, Kašavu i hřeben Bílých Karpat, mimořádně bývají vidět i Pavlovské vrchy aneb Pálava u Mikulova.
 

Dřevěný porculán, salašnictví, hrad a zoo

S regionálními lidovými zvyky a tradiční architekturou se seznámíte v Držkové, která leží severně od Kašavy. K návštěvě zve Muzeum dřevěného porculánu a expozice karpatského salašnictví, okolím vás provedou takzvané Držkovské chodníčky. Vypravit se můžete také na zříceninu středověkého hradu Lukov, kde se během roku koná řada akcí, o kousek dál pak leží zoologická zahrada Zlínromantickým zámkem Lešná, nejnavštěvovanější výletní cíl Východní Moravy.

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Kroměříži kolem zámku a zahrad s malířem Maxem Švabinským

Olejomalby, perokresby, litografie, mozaiky, akvarely, lepty, pastely i dřevoryty: záběr technik malíře Maxe Švabinského byl neobyčejně široký, podobně jako jeho umělecký rejstřík. V něm najdete krajinomalby i zátiší, portréty, ilustrace, erotické náměty, plakáty i drobné exlibris, návrhy vitráží, gobelínů, poštovních známek i bankovek.
Procházka za dílem Maxe Švabinského, Cesty poznání

Bezbariérové Valašsko s celou rodinou

Myslíte si, že Valašsko není jako destinace na dovolenou pro vozíčkáře s rodinou příliš vhodné? Možná vás to překvapí, ale v Beskydech, jak se zdá, není nic nemožné. Užijete si tu pohodový víkend víceméně bez bariér, a navíc to bude příjemné třeba i pro menší děti.
Velké Karlovice, Cesty poznání

Běžecká trasa Kocanda

Jestli se chcete dostat ze Zlína někam jinam než do Vizovic a Otrokovic, musíte do kopce. Ale když už na něm budete, čeká vás to, co na Kocandě, les, příroda, výhledy a klid, to vše v těsné blízkosti třeba sídliště. Na části trasy je instalována naučná stezka o lese a lesnických činnostech.
Kocanda, Zlín, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Štákovky

Užijete si výhledy na Zlín a jeho typické baťovské domky na pozadí továrního areálu, zanoříte se do přírody v klasickém zlínském stylu – do kopce, a vynoříte se na pasekách se zachovalými staveními z dob, kdy ještě místo města byly akorát trnkové sady. Část trasy vede po Cyrilometodějské stezce, projektu ve stopách od slovanského dědictví k modernímu evropanství, k hodnotám v této době tak důležitým – porozumění, kulturnímu vstřícnému dialogu a jednotě kontinentu.
běžecká trasa ve Zlíně, Cesty pro zdraví