Kašava

Valašská vesnice obklopená hradbou Západních Karpat v údolí řeky Dřevnice získala první místo v soutěži Vesnice roku 2016. Okolní krajinou Hostýnských vrchů a kolem řady studánek se proplétá naučná stezka, poblíž najdete hrad Lukov anebo zoologickou zahradu Zlín.

Kašava: vesnice v horách

Díky poloze v přírodním parku Hostýnské vrchy a v hlubokém údolí Dřevnice si Kašava zachovala jistou odloučenost od okolního světa.

Dominantou obce je barokní kostel sv. Kateřiny, jehož věžní hodiny prý pocházejí z hradu Lukova. Pomník v parku za kostelem připomíná jména místních, kteří tragicky zemřeli v druhé světové válce, i tříčlennou posádku amerického bombardéru B17, sestřeleného v srpnu 1944 německou stíhačkou právě nad Kašavou.
 

Výlet do Vrzavých skal

S nejbližším okolím Kašavy vás seznámí naučná stezka. Provede vás například po křížové cestě, kterou lemují vyřezávané reliéfy, směrem k severu trasa stoupá na hřeben Sýkornice. Stezka se tu proplétá mezi skalními věžemi Vrzavých skal, cestou objevíte řadu romantických zákoutí a také místa s nádhernými výhledy do širého okolí. Jako na dlani uvidíte Vizovické vrchy, hladinu Slušovické přehrady, Kašavu i hřeben Bílých Karpat, mimořádně bývají vidět i Pavlovské vrchy aneb Pálava u Mikulova.
 

Dřevěný porculán, salašnictví, hrad a zoo

S regionálními lidovými zvyky a tradiční architekturou se seznámíte v Držkové, která leží severně od Kašavy. K návštěvě zve Muzeum dřevěného porculánu a expozice karpatského salašnictví, okolím vás provedou takzvané Držkovské chodníčky. Vypravit se můžete také na zříceninu středověkého hradu Lukov, kde se během roku koná řada akcí, o kousek dál pak leží zoologická zahrada Zlínromantickým zámkem Lešná, nejnavštěvovanější výletní cíl Východní Moravy.