Nová Role

Město leží na úpatí Krušných hor nedaleko od Karlových Varů, v kraji, kde se před dvěma sty lety začal vyrábět první ryze český porcelán. Některé z tehdejších manufaktur už dávno neexistují, ale jiné ano – například porcelánka v Nové Roli, která je součástí společnosti Thun 1794.

Co musíte vidět v Nové Roli

Nová Role je jedním z nejmladších měst v Česku, titulu se dočkala v roce 1964. Rozvoj jí přineslo teprve 20. století, spojené s těžbou a zpracováním kaolinu. Nejstarší historickou památkou je kostel sv. Archanděla Michaela, ale znak a prapor, kde je hlavním symbolem konvice představující výrobu porcelánu jasně prozrazuje, že pro Novou Roli je nejdůležitější právě místní porcelánka, postavená v roce 1921. Jméno společnosti Thun 1794 vzniklo podle nejstaršího závodu v Klášterci nad Ohří.
 

K Thunům na prohlídku porcelánky

Na mapě výletních míst na Karlovarsku přibyla nová porcelánová zastávka. Ke vzniku návštěvnického centraporcelánovou školičkou, kde si děti vyzkouší zdobení hrnečků, vedl porcelánku v Nové Roli rostoucí zájem o industriální památky. Expozice vás seznámí s historií továrny, výrobou porcelánu i s porcelánovými kousky, které odtud putují do světa, objednat si můžete i prohlídky výrobních prostor, které porcelánka Thun 1794 nabízí jako jeden z mála podniků ve svém oboru.
 

Na kole i pěšky na farmu plnou dobrot

Novou Rolí prochází turistické stezky a cyklotrasy, které pokračují až do německého Saska. Bohaté možnosti nabízí také nedaleké Krušné hory a Karlovy Vary, odkud do Nové Role přes Starou Roli podél říčky Rolavy míří naučná stezka pro děti i dospělé, plná přírody a nového poznání. Protože stezka vede po cyklotrase, můžete se po ní projet i na kole. Cestou se určitě zastavte na ekologické farmě Kozodoj, kde poznáte spousty domácích zvířat a můžete si koupit dobroty přímo od farmáře.

Turistická informační centra