Nejdek
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Nejdek

Nejdek podobně jako města Horní Blatná a Kraslice vděčí za svůj vznik těžbě cínu a železné rudy. Leží v údolí říčky Rolavy v sevření Krušných hor a jeho příběh vám bude vyprávět nezvykle řešená kašna: řeka, dlážděná světlými říčními valouny a lemovaná velkými kameny v dolní části náměstí Karla IV.

Co musíte vidět v Nejdku

Z románsko-gotického hraduNejdku se dochovala jen hranolová věž v 18. století upravená na zvonici. Věž byla až do roku 1790 obydlena, je v ní zavěšen vzácný renesanční zvon pražského zvonaře Brikcího z Cymperka. Náměstí s neobvyklou kašnou lemují domy se secesními fasádami, v jednom z nich sídlí muzeum zaměřené na národopis Karlovarska a Krušných hor. Za vidění stojí i barokní kostel sv. Martina, utajeným klenotem je křížová cesta stoupající v serpentinách k vyhlídce na Křížovém vrchu.
 

Do Nejdku po krušnohorském Semmeringu

Jméno známé rakouské trati v Alpách si vypůjčilo několik českých železnic; známe tak Semmering pražský, slezský i krušnohorský. Tak se nazývá železniční trať z Karlových Varů do saského Johanngeorgenstadtu se sedmnácti zastávkami, kterou motoráček zdolá za necelou hodinu a půl. Při dobrém počasí je jízda po horské trati opravdovým cestovatelským zážitkem. Nejzajímavější je úsek mezi Nejdkem a Perninkem, kde vlaky na patnácti kilometrech překonávají výškový rozdíl 365 metrů.
 

Okolí Nejdku na kole, lyžích i pěšky

Z okolních zajímavých turistických cílů si nenechte uniknout výlet na Jelení vrch a ke kamenné rozhledně na Tisovském vrchu, zvaném Pajndl; stojí tu už více než sto let. V nedalekých Nových Hamrech v zimě fungují lyžařské vleky a okolím vedou desítky kilometrů udržovaných lyžařských tras. Můžete si také zajezdit na koních a zahrát si paintball, k ubytování pak využijte Spa Hotel Zámek Lužechistorickou krčmou Jana Žižky.

Turistická informační centra