Kraslice

Město leží v západní části Krušných hor na řece Svatavě, v průsmyku, jímž dříve vedla z Čech do Německa obchodní stezka. Hranice jsou odtud coby pověstným kamenem dohodil, dnes přes Kraslice vede do německého Klingenthalu důležitá silnice a železniční trať.

Co musíte vidět v Kraslicích

Původně šlo o pouhou osadu pod hradem Hausberg; ten můžete vidět dodnes, byť z něj zbyly jen malebné hradby, příkopy a valy. Když byla objevena ložiska stříbra, mědi, olova a cínu, povýšil Karel IV. Kraslice na královské město. Jeho dominantou je novorománská bazilika Božího Těla. Kraslice jako první na světě zahájily hromadnou výrobu foukacích harmonik a výroba dechových nástrojů město proslavila, sídlí tu firma Amati se střední průmyslovou školou a učilištěm, jedinými svého druhu v Česku.
 

Když nerosty vystřídaly plyš, krajky a železnice

Když se hornictví přestalo vyplácet a doly v okolí se zavřely, vystřídaly dolování hudební nástroje, krajky, hračky a textilní výroby, zejména výroba sametu a plyše. Další impuls dalo Kraslicím vybudování železniční trati ze Sokolova, po níž se první vlaky rozjely v červnu 1876. O deset let se železnice prodloužila do saského Klingenthalu. Její historii i současnost dokumentuje muzeum Kraslické dráhybývalé nádražní restauraci v Kraslicích.
 

Přes rozhledny na lyže a ke starým štolám

Tak jako jinde i na západě Krušných hor patří k oblíbeným turistickým cílům rozhledny a vyhlídková místa, od starší věže na Olověném vrchu nad Bublavou přes vyhlídku Josefa II. až po rozhlednu Cibulku u Šibeničního vrchu nad Olovím. V zimě v okolí najdete několik lyžařských areálů, zajímavé je i objevování starých důlních děl, třeba v oblasti přírodního parku Přebuz anebo u Oloví. Milovníci památek by měli navštívit impozantní zříceniny vypáleného hradu Hartenberg.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Muzeum Kraslické dráhy

Muzeum Kraslické dráhy

Kraslice, Západočeské lázně
Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Jílové, Severozápadní Čechy
Zřícenina hradu Hauberg u Kraslic

Zřícenina hradu Hauberg u Kraslic

Kraslice, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace

Pivovar Krušnohor Kraslice

Pivovar Krušnohor Kraslice

Kraslice, Západočeské lázně