Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krušné hory > Horní Blatná
Horní Blatná
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Horní Blatná

Horní Blatná je malebné, celistvě zachované renesanční město s čtvercovým náměstím a kostelem sv. Vavřince. V okolí se dochovala řada stop po těžbě cínu, kobaltu a stříbra, k nejzajímavějším lokalitám patří Vlčí jámy a Blatenský příkop. Výletníky láká také rozhledna na nedalekém Blatenském vrchu.

Na dne Vlčích jam se celý rok drží led a sníh

Dějiny těžby cínu v Horní Blatné vám poodhalí místní muzeum, sídlící v malebném zděném barokním domě s hrázděným patrem z poloviny 18. století. Začíná tu také stezka, která vás dovede na Blatenský vrch. Na jeho úpatí od roku 1532 existoval známý důl Wolfgang. Památkou na něj jsou dvě skalní rozsedliny zvané Vlčí jámy, které vznikly propadnutím stropů podzemních vytěžených komor. První rozsedlina je 120 m dlouhá a 15 m široká, na dně té druhé, podstatně užší, se i v parném létě leží sníh a led.
 

Rozhledna poslední rakouské císařovny

Značená cesta vás kolem Vlčích jam dovede na Blatenský vrch do výšky 1 044 metrů nad mořem, kde stojí rozhledna. Vznikla společně s restaurací a s turistickou chatou již roku 1912, ovšem do dnešních dob přečkala pouze věž. Projekt vypracoval chebský architekt Karl Matusch a místní ji nazvali Zitina vyhlídka, to na počest poslední rakouské císařovny Zity Bourbunsko-Parmské. Rozhledna měří 21 metrů a za výstup po necelé stovce schodů budete odměněni pěkným výhledem do okolí.
 

Výlety do hor i za technickými památkami

Krásy nejbližšího okolí města si prohlédnete v obrazové galerii ve věži kostela sv. Vavřince. Inspirací k výletům může být putování po naučné stezce podél Blatenského vodního příkopu, který vznikl v polovině 16. století a k dolům u Horní Blatné přiváděl vodu z rašelinišť v okolí Božího Daru. Město je také skvělým výchozím bodem pro výlety po náhorní rovině Krušných hor; v zimě se okolím táhne téměř 100 km upravovaných běžeckých tras pro klasiku i bruslení.

Ubytování a restaurace

Restaurace Faustův Dvůr Horní Blatná

Restaurace Faustův Dvůr Horní Blatná

Horní Blatná, Karlovarský kraj
Hotel Modrá Hvězda v Horní Blatné

Hotel Modrá Hvězda v Horní Blatné

Horní Blatná, Karlovarský kraj
Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Horní Blatná, Karlovarský kraj