Svratka

Svratka není jen řeka protékající Vysočinou a jižní Moravou, ale také město v malebné krajině Ždárských vrchů, které nabízí ideální podmínky k zimní a letní rekreaci. Najdete tu rovněž golfové hřiště a měli byste vědět, že právě tady se zrodily tradice českého rychlobruslení.

Co musíte vidět ve Svratce

Centrem dění ve Svratce je Náměstí 9. května, kde dřevěná socha Malíře z roku 2013 od řezbáře Jiřího Šilera symbolizuje malířskou tradici města, soška Houbaře z roku 1938 od Antonína Odehnala zase krásy přírody a hlubokých okolních lesů. V budově hasičské zbrojnice sídlí Městské muzeum a galerie, zaměřené na období první republiky, regionální historii a tradiční řemesla, nejcennější památkou je barokní kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí s bedněným zvonovým patrem z doby kolem roku 1600.
 

Umělci a rychlobruslaři

Podobně jako nedaleké Kameničky i Svratka byla a je oblíbeným místem řady umělců; jezdíval sem Jiří Trnka, Ludmila Jiřincová nebo Alois Chocholáč, který společně s přáteli vybudoval v polovině 20. století svratecké golfové hřiště. V zimě 1953–1954 byla otevřena první přírodní rychlobruslařská dráha, kde hned v první sezoně bylo překonáno 102 československých rekordů. Ve Svratce s rychlobruslením začínal jak současný trenér Petr Novák, tak jeho svěřenkyně a olympijská šampionka Martina Sáblíková.
 

Koupání, skály, lesy a lyžování

Vysočině patří koupání a turistika. Ve Svratce najdete letní koupaliště a krytý bazén v hotelu Svratka, cílem výletů často bývá Devět skal, s 836 metry nejvyšší a nejznámější vrchol Žďárských vrchů. Samotný vrchol Devíti skal je složen z několika rulových skalisek a jde o jediné skalní město v okolí. V zimě objevíte přímo ve Svratce lyžařský areál, v lesích nad ním stojí rokokový lovecký zámeček Karlštejn. Místu se říká střecha Evropy, prochází tudy totiž hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Resort Devět Skal Vysočina

Resort Devět Skal Vysočina

Svratka, Kraj Vysočina
Hotel Svratka

Hotel Svratka

Svratka, Kraj Vysočina

Pojeďte na výlet