Pacov
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Pacov

Příjemné město v západní části Vysočiny mezi Táborem a Pelhřimovem na sebe už zdálky upozorní dvěma věžemi. Narodil se tu básník Antonín Sova, nedaleko leží obec s nejkratším názvem v Česku a k návštěvě láká rovněž blízký hrad Kámen.

Co musíte vidět v Pacově

Počátky Pacova jsou spojené s hradem, později přestavěným na zámek; dnes slouží potřebám města a kromě Městského úřadu v něm sídlí Muzeum Antonína Sovy, knihovna a informační centrum. Dvě zdálky viditelné věže patří dvěma kostelům na hlavním náměstí, gotickému kostelu sv. Archanděla Michaela a baroknímu kostelu sv. Václava. Zajímavé jsou i barokní selské domy ve Spálené ulici, hřbitovní kostel sv. Barbory, barokní kaple sv. Anny a židovský hřbitov u silnice na Hořepník.
 

Hříbek a příběh lásky básníka Antonína Sovy

V době, kdy část zámku sloužila jako škola a byty, se tu v učitelské rodině narodil básník Antonín Sova (1864−1928). Nejslavnějšího pacovského rodáka připomíná pomník, v jehož podstavci je uložena urna s popelem, a také památník v blízkém Lukavci v klasicistním šestibokém pavilonu zvaném Hříbek v zámeckém parku. Přízemí mapuje básníkovo mládí v Lukavci a na gymnáziích v Pelhřimově a Písku, první patro je pak věnováno příběhu lásky k Marii Kovaříkové, s níž se Sova v roce 1900 oženil.
 

Hrad Kámen, motorky a rozsáhle alpinum

Poblíž Pacova objevíte motokrosový areál, křižuje se tu několik značených tras pro cyklisty i pěší. Sovova naučná stezka míří na sever do Lukavce, jižně od Pacova se zastavte v Eši, obci s nejkratším jménem v Česku; název prý vychází z původního německého pojmenování, které v překladu znamená jasan. Na dohled odtud leží hrad Kámen, kde si kromě historických interiérů prohlédnete sbírku motocyklů a okolní park s jezírkem a rozsáhlým alpinem.

Pojeďte na výlet