!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou

Dnešní městečko Lipnice nad Sázavou vzniklo jako podhradí mohutného gotického hradu Lipnice, který byl založen roku 1310. Na město byla osada povýšena roku 1370 císařem Karlem IV., který Lipnici udělil městská práva a měšťanům dal právo vařit pivo. Městečko je proslaveno také tím, že zde žil a tvořil Jaroslav Hašek, který v Lipnici dokončoval své nejslavnější dílo.

Co musíte vidět v Lipnici

hrad LipniceNejvětším lákadlem městečka je Lipnický hrad, založený na počátku 14. století v blízkosti Haberské a Humpolecké stezky směřující z Moravy do Čech, který patří k největším gotickým hradům u nás. Součástí prohlídky jsou jedinečné výhledy do okolní krajiny, zejména z ochozu věže Samson. Bloudění členitou hradní architekturou je nezapomenutelným zážitkem pro malé i velké. Zajímavá je i zřícenina Bílá věž na jihovýchodě města, která kdysi sloužila jako předsunuté opevnění hradu. Další lipnickou památkou je také barokní zvonice z 18. století a původně gotický kostel sv. Víta, naposledy upravován roku 1914.


Lipnice a Jaroslav Hašek

hašek lipniceČeský spisovatel, publicista a novinář Jaroslav Hašek přišel do Lipnice spolu se svým přítelem malířem Jaroslavem Panuškou v létě roku 1921. Než koupil domek pod hradem, číslo popisné 185, bydlel téměř rok v hospodě U České koruny. Domek se stal později památníkem Jaroslava Haška. Domek opravil, ale obýval pouze jednu místnost se svou druhou ženou Šurou. Dlouhou dobu v domku nepobyl, 3. ledna 1923 zde zemřel. Haškův hrob s náhrobkem ve tvaru otevřené knihy se nachází na místním hřbitově. V Lipnici je ale památek na oblíbeného spisovatele a jeho dílo více. Například dřevěná socha Švejka na dětském hřišti anebo pomník Hlava XXII. Jedná se o osmnáctitunovou hlavu z lipnické žuly.


Ústa pravdy, Bretschneiderovo ucho a Zlaté oči

lipnice lomV zatopených žulových lomech u Lipnice vytesal sochař Radomír Dvořák a jeho studenti kamenosochaři v letech 2005 - 2007 Národní památník odposlechu - téměř třímetrové reliéfy představující obří ucho, ústa a oči, na paměť špiclování za bývalých režimů. První ze skulptur se jmenuje Bretschneiderovo ucho, podle tajného policisty z Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Druhý - Ústa pravdy – je volně inspirovaný reliéfem Bocca della Verita v Římě. Poslední reliéf Zlaté oči leží o kousek dál, ve Starém lomu a vypracoval ho Dvořák sám. Mecenášem celého díla není nikdo jiný než Haškův vnuk Richard. Některé lomy slouží též jako příjemné místo ke koupání.

Aktuality z města

9. březen 2021 10:11

100 let Švejka: z ulice Na Bojišti a hospody U Kalicha až do Haliče

Lipnice nad Sázavou
14. března 2021 je to přesně sto let od chvíle, kdy Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer začali po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
25.6.
Flétny na hradě

Flétny na hradě

Lipnice nad Sázavou, Vysočina
26.6.
29.8.
Výstava Lipnická bible 1421-2021

Výstava Lipnická bible 1421-2021

Lipnice nad Sázavou, Vysočina
2.7.
Noční prohlídky hradu Lipnice

Noční prohlídky hradu Lipnice

Lipnice nad Sázavou, Vysočina
15.5.
30.6.
Otevření hradu Lipnice nad Sázavou

Otevření hradu Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou, Vysočina

Ubytování a restaurace