Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Chotěboř

Chotěboř

V srdci Vysočiny a na dohled od Železných hor kdysi nad malebným údolím řeky Doubravy vzniklo město Chotěboř. Vypálili je husité a i křižáci, často tu hořelo i v dalších staletích. Po posledním požáru získala většina domů na náměstí klasicistní podobu a malebná podloubí navždy zanikla.

Co musíte vidět v Chotěboři

Na severu města stojí raně barokní zámek s prvky italské architektury, který vyrostl na základech staré tvrze na počátku 18. století. K prohlídce zvou expozice městského muzea, zámecká kaple Nejsvětější Trojice s bohatou štukovou výzdobou a anglický park. O náměstí s radnicí v centru Chotěboře už byla řeč, za vidění stojí rovněž původně románský, novogoticky přestavěný kostel sv. Jakuba Většího a bývalá hřbitovní novogotická kaple Povýšení sv. Kříže.
 

Čertův stolek

Z Chotěboře vás naučná stezka zavede do jednoho z nejromantičtějších údolí Vysočiny, kde řeka Doubrava protéká kaňonovitým zalesněným údolím a vytváří malebná zákoutí. Cestou objevíte řadu skalních útvarů a věží, vodopád, vymleté obří hrnce, kamenné moře i zříceninu středověkého hradu. K cestě vás možná naláká socha čerta od Michala Olšiaka, která stojí přímo v Chotěboři; vztahuje se k vyhlídce Čertův stolek, kde podle pověsti kdysi pekelník sváděl poustevníka k obžerství.
 

Pivo, výlety a stodola zapomenutých pokladů

Chotěbořský pivovar vyrostl na zelené louce, a tak neexistující minulost nahrazuje pověstí o lahodném středověkém pivu Chotěbor; výsledek ochutnáte při prohlídce nebo v jedné z řady restaurací. Na okraji města ve směru na Ždírec nad Doubravou objevíte zajímavé rašeliniště s jezírky a tůňkami, jimiž se klikatí upravené chodníčky. Údolí Doubravy vás dovede do obce Bílek, kde objevíte outdoor park s lanovým centrem a půjčovnou čtyřkolek, ve Vepříkově navštivte půvabnou Stodolu starých krámů.

Aktuality z města

28. červen 2019 8:00

Fantastickou dovolenou zažijete v Chotěboři

Chotěboř
Máte rádi sci-fi, fantasy a horory? Zavítejte do Chotěboře, která od 28. 6. do 7. 7. hostí již 23. ročník Festivalu fantazie. Svět fantazie, magie a vesmírných lodí přiláká každoročně tisíce lidí. Původně šlo o komorní akci hlavně pro čtenáře science fiction, dnes si zde najdou to svoje i příznivci filmů a seriálů, komiksu nebo her všeho druhu.

Turistická informační centra


4.11.
Anna K.

Anna K.

Chotěboř, Vysočina

Pojeďte na výlet