Otrokovice

Pro druhé největší město východní Moravy na soutoku Moravy a Dřevnice se za první republiky používal neoficiální název Baťov. Koncern Baťa tu vybudoval pobočky, městem prochází Baťův plavební kanál a stojí tu i letiště, kde roku 1932 zahynul tvůrce světového obchodního impéria Tomáš Baťa.

Otrokovice se nejmenují podle otroků

Název města se zřejmě odvozuje od slova otroče, což mohl být nedospělý chlapec, který neměl rozhodovací právo a byl tak oddělen „od roku“, rokování. Jisté je, že první písemnou zmínku o Otrokovicích obsahuje listina olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka v roce 1141. Kromě barokního kostela sv. Michaela archanděla upoutává pozornost moderní kostel sv. Vojtěcha a Společenský dům. Vznikl roku 1936 podle plánu Vladimíra Karfíka, autora slavné zlínské Jednadvacítky, a jeho slavnostního otevření se zúčastnil prezident Edvard Beneš.
 

Bahňák nebo Baťov?

Otrokovické čtvrti Bahňák se dosud říká Baťov. Právě tady totiž v roce 1930 začala vznikat moderní průmyslová čtvrť plná zeleně s pobočkou zlínského koncernu Baťa. Podmáčený terén se tehdy originálně zvýšil splavováním zeminy z kopce Tresný na protějším břehu řeky Moravy proudem vody dřevěným korytem až na místo stavby. V roce 1938 byl do provozu uveden Baťův plavební kanál, který ústil v přístavu v areálu továrny, další projekty ale zpomalila nebo zastavila válka.
 

Sport, cyklistika a plavební kanál

Otrokovice leží na rozhraní tří regionů, Valašska, Slovácka a Hané. Na severním okraji města se rozkládá rekreační oblast Štěrkoviště, do Zlína se snadno dostanete po cyklostezce vedoucí po břehu Dřevnice. Ta v Otrokovicích navazuje na populární cyklotrasu podél Baťova kanálu, po které se dá dojet až do Hodonína. Za vidění stojí muzeum se stálou výstavou modelů motocyklů Harley Davidson, o vaše sportovní vyžití se postará areál Baťov.

Turistická informační centra


Akce

17.6.
18.6.
Lážo Plážo Fest 2022

Lážo Plážo Fest 2022

Otrokovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Ubytovna Morava Otrokovice

Ubytovna Morava Otrokovice

Otrokovice, Zlínský kraj
Společenský dům v Otrokovicích

Společenský dům v Otrokovicích

Otrokovice, Zlínský kraj
Abrahámova polévkárna

Abrahámova polévkárna

Otrokovice, Zlínský kraj
Penzion Morava Otrokovice

Penzion Morava Otrokovice

Otrokovice, Zlínský kraj