!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Horní Lideč

Horní Lideč leží na východní Moravě, na strategické křižovatce tras ze Vsetína, Valašských Klobouk a slovenského Púchova. Velkým lákadlem je dřevěný, ručně vyřezávaný mechanický betlém: přijďte si ho prohlédnout třeba v zimě, až se vypravíte na procházku k nedalekým ledopádům.

Horní Lideč: obec na hranicích

V Horní Lidči se setkávají silnice ze Vsetína a Valašských Klobouk, z železnice odbočuje trať do slovenského Púchova. Setkávají se tu i hory: kopce na jihu patří do Bílých Karpat, zatímco ze severu už zdraví Beskydy a Javorníky. U křižovatky uprostřed obce si prohlédnete moderní kostel sv. Václava se zvonicí, za ním pak stojí budova s celoročně otevřeným betlémem; kromě spousty pohyblivých figurek uvidíte řadu zajímavých staveb a míst Zlínského a Trenčínského kraje.
 

Ledopády v Pulčínských skalách

Severně od Horní Lidče láká k výletům skalní labyrint Pulčínských skal. Podobně jako v Českém Švýcarsku se i tady v zimě odehrává úchvatné přírodní ledové divadlo, kdy voda z tajícího sněhu vytváří na hranách skal ledové záclony a ledopády. Malé i větší barevné rampouchy, které během zimy zvolna rostou a mění barvy, se začínají se objevovat vždy na začátku nového roku a nejhezčí bývají na přelomu února a března. Z Pulčína od informačního centra k nim v zimě vede značená cesta.
 

Skály, stezky a nejkrásnější hřebenovka

Když se vydáte z centra obce na sever, ani nepoznáte, kde končí Horní Lideč a kde začíná Lidečko. Zato dobře poznáte Čertovy skály, oblíbené mezi turisty i horolezci. Skalami vás provede naučná stezka Vařákovy paseky, vedoucí k pomníku vypálené horské osady, odkud se trasa vrací do Horní Lidče. Mezi oblíbené výletní cíle patří také rozhledna na Čubově kopci u Francovy Lhoty; k ní vás dovede naučná stezka, která dál míří na hřebeny Javorníků a přes vrch Makytasedlu Kohútka. V zimě můžete na hřebenovku Javorníků coby nejkrásnější trasu česko-slovenského pomezí vyrazit na běžkách.

Aktuality z města

4. prosinec 2021 6:00

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

Horní Lideč
V Horní Lidči na Valašsku si v budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný mechanický betlém. Betlémská scéna o rozloze 170 m² přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému je osazeno 230 figur, z toho 75 pohyblivých, a více jak stovka vyřezávaných staveb.

Aktivity