Choceň

Město v údolí Tiché Orlice v podhůří Orlických hor proměnila stavba někdejší c. k. olomoucko-pražské státní dráhy, která nám slouží již od roku 1845. Choceň tak sice známe jako rušnou železniční křižovatku, ale mají tu hezké centrum, malebné okolí a pár míst, která rozhodně stojí za vidění.

Co rozhodně vidět v Chocni

Dominantou Chocně je barokní kostel sv. Františka Serafinskéhohranolovou zvonicí a oltářním obrazem, který údajně namaloval Petr Brandl. V zámku sídlí Orlické muzeum, lákavým cílem jsou rozsáhlé louky a strmé skály v údolí Tiché Orlicepřírodní rezervací Peliny. Po horní hraně údolí vede neznačený traverzový chodník, který vás přivede na skalní ostroh nad údolím k malebné Doskočilově vyhlídce. Údolím prochází cyklostezka, vedoucí z Vysokého Mýta přes Ústí nad Orlicí do Letohradu.
 

Koho byste měli znát

V Chocni odbočují z hlavní trati z Prahy do Olomouce železnice do Broumova a Litomyšle. Město smutně proslavila skála před nádražím, kterou vedl 248 metrů dlouhý tunel. Dnes už je zrušený, ale právě po něm se ze stupátka vlaku v květnu 1845 s pýchou ohlédl Jan Perner, autor projektu tratě z České Třebové do Chocně. Při vjezdu do nádraží se těžce zranil o dřevěný sloup u kolejiště, druhý den pak na následky zranění zemřel v nedalekých Pardubicích. Jeho osud připomíná pamětní deska na nádraží.
 

Putování Dívčími doly k Zítkovu a Darebnici

V Chocni objevíte stadion baseballu a softballu, koupaliště, tenisový areál i halu s horolezeckou stěnou. Město je vhodnou zastávkou při vodáckém putování po Tiché Orlici i dobrým výchozím místem pro pěší i cyklistické výlety do podhůří Orlických hor. Vydejte se třeba k hradišti Hradníky jihovýchodně od města anebo naopak na severozápad po naučné stezce Dívčí doly a zkuste vypátrat zbytky hradu Zítkov nebo středověká hradiště Hlavačov a Darebnice.
 
Celý popis

Aktuality z města

Do Chocně dorazí Legiovlak
16. červen 2019 12:30

Do Chocně dorazí Legiovlak

Choceň
Legiovlak – mobilní legionářské muzeum na kolejích křižuje i letos Českou republiku, aby všem zájemcům ukázalo život legionářů na Rusi. Jeho další zastávkou je nyní Chodeň. Přijďte se podívat na ukázku repliky legionářského vlaku v Chocni, kterou můžete zdarma navštívit od 18. do 23. června 2019. Legiovlak je přístupný ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.

Turistická informační centra


Přírodní rezervace Peliny

Přírodní rezervace Peliny

Choceň, Východní Čechy
Hradiště Darebnice nedaleko Chocně

Hradiště Darebnice nedaleko Chocně

Choceň, Východní Čechy
Zřícenina hradu Zítkov

Zřícenina hradu Zítkov

Choceň, Východní Čechy
Naučná stezka Dívčí doly

Naučná stezka Dívčí doly

Choceň, Východní Čechy

Ubytování a restaurace

Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce v Chocni

Choceň, Východní Čechy