!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Proseč

O krajině kolem Proseče se říká, že si dosud zachovala svou panensky nedotčenou tvář. Není to nadsázka, důkazem je přírodní rezervace Maštale s řadou skalních útvarů. Na výlet se můžete vydat také na několik rozhleden, do prosečského Muzea dýmek anebo prozkoumat pitoreskní skalní byty ve Zderazi.

Proseč: česká metropole dýmek

Dominantou protáhlého náměstí v Proseči je kostel sv. Mikuláše, jehož interiéry zdobí malby podle šablon Mikoláše Alše, a sousoší Nejsvětější Trojice. V roubeném domku z první poloviny 18. století si prohlédnete Muzeum dýmek. Od 19. století byla Proseč vyhlášeným centrem dýmkařství, k vidění je jedinečná sbírka dýmek, vyráběných ve městě i v okolí. V roubené části stavby se seznámíte s historií města, jeho osobnostmi, dobovým oblečením, nádobím, keramikou, sklem a nábytkem.
 

Od minizoo k soše odvážného zajíce

Na severním okraji Proseče můžete navštívit areál Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka a geopark Brána do pravěku, který odhalí pohled do pravěku na území Železných hor. Je tu rovněž dětské hřiště a Minizoo, kde našli domov trvale handicapovaní pacienti záchranné stanice. Kolem areálu vede ekovýchovná naučná stezka, která míří do Boru u Skutče a tamnímu koupališti. Vydat se můžete také do blízké Zderazi, kde se dochovaly unikátní skalní byty; ve skalách za vesnicí objevíte kuriózní sochu zajíce.
 

Maštale, rozhledny a planetární stezka

Nejlákavějším místem v okolí Proseče jsou přírodní rezervace Maštale se spletí skalnatých údolí, stěn, pilířů a rozsedlin. Pohádkovou krajinu protkává hustá síť cyklostezek a turistických tras, mezi oblíbená místa patří Toulovcova rozhledna na Jarošovském kopci, rokokový zámek Nové Hrady a rozhledna Terezka. Kolem ní prochází planetární stezka s modely vesmírných těles; okružní trasa začíná u Městské knihovny v Proseči. Na obdivovatele přírodních krás čeká také kaňon Pivnická rokle.
 
Celý popis

Turistická informační centra


Aktivity

Vzhůru na rozhlednu

Vzhůru na rozhlednu

Proseč, Východní Čechy
Planetární stezka v Proseči

Planetární stezka v Proseči

Proseč, Východní Čechy

Ubytování a restaurace