Zdroj foto: mapy.cz

Dobšice

Dobšice v okrese Nymburk se nachází v úrodné a rovinaté krajině Polabí, asi 15 km od Poděbrad. Obec žije bohatým kulturním životem a turistům má rozhodně co nabídnout – najdete zde Muzeum Keltů, archeoskanzen, naučnou stezku anebo dančí farmu.
Středočeská obec Dobšice leží v turistické oblasti Polabí. Pokud se zrovna do této oblasti chystáte na dovolenou, stojí tato ves určitě za zastávku. Před většinou domů a domků uvidíte krásně upravené záhonky a zeleň, kterou udržuje obecní úřad ve spolupráci s místními občany. Výsadba se pravidelně doplňuje, náves zdobí stálezelené jehličnany, ale i listnáče a okrasné keře. Obcí protéká řeka Cidlina, která za ní tvoří soutok s tokem Steklá strouha. Okolí řeky je tak bohaté na různé druhy rostlin a živočichů. Dobšice jsou též vstupní branou k chráněnému území Natura 2000 – Žehuňský rybník.

Snadno se sem dostanete na kole, obcí vedou hned dvě cyklotrasy směrem na Kolín, Poděbrady, Žehuň se známou oborou či Chlumec nad Cidlinou. Pěší turisty sem dovede zelená značka z Libice nad Cidlinou a z druhé strany od Žehuňského rybníka. Přímo v obci naleznete Muzeum Keltů a archeoskanzen Dobšice (v obci bylo roku 1899 keltské pohřebiště z doby laténské a na základě archeologických výzkumů zde vzniklo muzeum), pozornost přitahuje také dančí obora a půvobná je i zdejší zvonička. S dětmi se dejte na Dobrodružnou a naučnou stezku malého Dobše podél slepého ramene Cidliny.

Aktivity v obci Dobšice

Muzeum Keltů v obci Dobšice

Muzeum připomíná osídlení v okolí řeky Cidliny ve 4. a 3. stol. p. n. l. Expozice pamatuje nejenom na dospělé, ale i na děti všech věkových kategorií.
Dobšice, Středočeský kraj

Cyklotrasy v Labsko-Cidlinské oblasti

Východně od řeky Labe, v povodí řeky Cidliny, mezi městy Poděbrady a Kolín naleznete překrásné cyklotrasy vedoucí Lužními lesy po zpevněných cestách. V obci Dobšice je pak k dispozici nádherné cyklisticko-turistické odpočívadlo s naučným parkem.
Dobšice, Středočeský kraj

Dobrodružná a naučná stezka malého Dobše

Naučná stezka v obci Dobšice navazuje na keltskou historii. Dobš je malý keltský kluk, jehož postava doprovází celkem 12 zastavení stezky na trase dlouhé 2,2 km.
Dobšice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pojizeří a Polabí


Vánoční pohoda na zámku Mcely a Polabské vánoční trhy

Zámek Mcely nabízí po celý adventní čas pohodu a klid se zajímavým programem. Zanechte shon za mcelskou branou a vychutnejte si výjimečný čas konce roku. A pokud vás lenošení omrzí, projděte se Jabkenickou oborou nebo zamiřte na Polabské vánoční trhy do Lysé nad Labem.

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Do dvou zcela odlišných světů můžete nahlédnout v Polabí. Nejdřív navštívíte honosné interiéry brandýského zámku, jehož zdi hostily císaře Rudolfa II. i ruského cara Alexandra I., a potom můžete porovnat rozdíl životního stylu našich předků v Polabském muzeu, které, jako každý rok, ožívá nyní působivou adventní atmosférou.

Výlet do Lysé nad Labem za orientalistou Bedřichem Hrozným

Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů a položil tak základy oboru chetitologie. Jako jeden z prvních badatelů v oblasti klínopisných studií obrátil pozornost k otázkám hmotné kultury starověkých civilizací.
Lysá nad labem, Výlety s příběhem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.