Velvary

Město bývalo důležitou zastávkou na staré obchodní cestě z Prahy do Roudnice nad Labem a do Saska. Proslavila je písnička Ó, Velvary, dokumentující dávný zločin, a také vajíčka, která prý Velvarští poslali na stavbu Karlova mostu do Prahy – uvařená natvrdo, aby se cestou nerozbila.

Dvojité město Velvary

Velvary získaly městské dekrety dvakrát; při požáru roku 1482 totiž shořely všechny písemné doklady, a tak je král Vladislav na město povýšil podruhé. Z původních hradeb s branami se zachovala jen Pražská brána, dominantou historického centra je kostel sv. Kateřiny, blízká renesančně-barokní radnicemariánský sloup. Dějiny Velvar včetně vzniku známé pijácké písně mapuje Městské muzeum, které zároveň nabízí prohlídky hřbitovního kostela sv. Jiří a kostela Všech Svatých.
 

Zločin v panské hospodě léta páně 1591

Kromě Pražské brány měly velvarské hradby ještě bránu Slánskou, Chržínskou a Roudnickou. Vedle ní dones stojí Panská hospoda, nyní městská knihovna, k níž se váže příběh o vzniku známé písničky Ó, Velvary. Právě tady prý na přelomu ledna a února roku 1591 Jáchymovi z Bílé ukradli truhlu s 996 tolary. Spor, zda peníze skutečně někdo odcizil nebo je Jáchym propil, se táhl jedenáct let. Když hostinská Dorota nakonec prodala hospodu městu, na rozloučenou uspořádala velkou trachtaci. Na ní prý píseň Ó, Velvary s povzdechem „kde jsou mé tolary?“ zazněla poprvé.
 

Procházky, významné osobnosti a koupaliště

Kromě prohlídek několika expozic a galerie Na špýcharu nabízí Městské muzeum také vlastivědné vycházky. Seznámíte se například s nejvýznamnějšími rodáky, k nimž patřil Václav Klement (1868–1938), jeden ze zakladatelů dnešní Škody Mladá Boleslav. Pro rodiny s dětmi a technické hračičky je lákavým cílem Muzeum technických hraček. V původně samostatné osadě Malovary, která byla až do 16. století větší než Velvary a postupně s městem splynula, objevíte Malvaňák neboli Malovarský rybník. Přírodní koupaliště není jen cílem procházek, ale i rájem rybářů a dějištěm řady akcí.

Akce ve městě Velvary

Stavíme rádia

Muzeum technických hraček ve Velvarech pořádá technické dílničky pro děti i rodiče. Návštěvníci si mohou vyzkoušet zapojení elektrických obvodů a sestavit si funkční tranzistorový přijímač pro střední a dlouhé vlny za pomocí součástek z raritní elektronické stavebnice ze 70. a 80. let 20. století.
Velvary, Středočeský kraj

Aktivity ve městě Velvary

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.
Velvary, Středočeský kraj

Městské muzeum Velvary – stálá expozice

Průchodem pod renesanční Pražskou branou projdete k domu č.p. 109, kde se ponoříte do dějin Velvar a okolí. Unikátní sbírka muzea zachycující historii každodenního života mohla vzniknout díky darům místních obyvatel. Přijďte i vy nahlédnout do malých příběhů odehrávajících se na pozadí dějin.
Velvary, Středočeský kraj

Interaktivní muzeum železničních hraček z let 1920–1960

Muzeum technických hraček ve Velvarech otevřelo druhou část stálé expozice B. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.
Velvary, Středočeský kraj

Mariánský sloup – v centru Královského města Velvary

Barokní Mariánský sloup tvoří střed historického jádra Královského města Velvary na Náměstí Krále Vladislava. Mariánský sloup je jedním z mála monumentálních morových sloupů v kraji.
Velvary, Středočeský kraj

Vyhlídka Radovič

Dvojici posedovitých malých vyhlídek na bocích vrchu Radovič u Velvar doplnila prostřední, velká vyhlídka. Nabízí příjemné posezení a výhled na České středohoří.
Velvary, Středočeský kraj

Pražská brána Velvary – Stálá výstava fotografií

V jediné velvarské bráně pojmenované Pražská se nachází výstava fotografií Jindřicha Bišického s názvem Pět let války. Fotografie zachycují I. světovou válku očima aktivního účastníka dění.
Velvary, Středočeský kraj

Kostel sv. Jiří ve Velvarech

Hřbitovní kostel sv. Jiří představuje jedinečný příklad renesančního umění v regionu. Hřbitov, který se rozprostírá kolem kostela, je místem odpočinku významných velvarských osobností.
Velvary, Středočeský kraj

Kostel sv. Kateřiny

Jednolodní farní kostel sv. Kateřiny je hlavním kostelem Velvar. Spolu s budovou radnice vytváří ucelenou architektonickou dominantu města. Sv. Kateřina, které je kostel zasvěcen, je i patronkou Královského města Velvary.
Velvary, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kladensko – Slánsko


Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.
Kralupy nad Vltavou, Výlety s příběhem

Cyklovýlet po stopách pražské padesátky

Vydejte se po stopách oblíbeného cyklistického závodu Pražská 50. Projedete se Šáreckým údolím, okolo Zákolanského potoka a odpočinout si můžete na hradě Okoři. Ve směru na Okoř trasa téměř kopíruje cyklotrasu 0077, od hradu do Prahy pak 0078.

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Zdenka či Zdeňka Braunerová, pokřtěna jako Zdislava Rosalia Augusta (9. dubna 1858, Praha – 23. května 1934, Praha), byla česká malířka konce 19. a první třetiny 20. stolet. Oslnivá a neobyčejně schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století byla patronkou několika českých umělců a stala se také jednou z múz Jana Zrzavého.
Výlet do Roztok u Prahy, Na hrady a zámky

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Udělejte si příjemnou procházku v okolí Roztok u Prahy. Z Prahy-Dejvic sem pohodlně dojedete příměstským autobusem anebo vlakem na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Naše trasa vás provede Tichým údolím, Úněticemi, Úholičkami a naučnou stezkou s hezkými výhledy zpět do Roztok. Výlet si užijete v jakékoli roční době pěšky i na kole.
Roztoky u Prahy, Pěšky po Česku