Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Kladensko – Slánsko > Libčice nad Vltavou

Libčice nad Vltavou

Severně od Prahy řeka Vltava obkrouží Roztoky, mine Levý i Pravý Hradec, nechá za sebou Řež a tamní Ústav jaderného výzkumu a pak už jsou na řadě Libčice nad Vltavou. Leží na levém břehu, vpravo se zvedají skály národní přírodní rezervace Větrušické rokle a kousek od nich populární obec Máslovice.

Libčice nad Vltavou: tisíc let existence

První zmínka o Libčicích je zanesena v zakládací listině břevnovského kláštera s letopočtem 993. Kromě barokního kostela sv. Bartoloměje a pseudorománského evangelického kostela stojí za vidění nový hřbitov v Hřbitovní ulici. Jeden z hrobů zdobí socha Krista od sochaře Františka Bílka (1872–1941). Na skále severně od Libčic najdete zbytky středověkého hrádku Liběhrad, z velké části poničeného v polovině 19. století při stavbě železnice z Prahy do Drážďan; ke zřícenině vede turistická značka.
 

Přes řeku do Máslovic k muzeu másla

Jedním z nejstarších říčních přívozů v Čechách je ten, který vás z Libčic nad Vltavou převeze přes Vltavu do Máslovic. Navazuje na něj Máslovická naučná stezka, která měří přibližně 1,5 km a vede od přívozu kolem Výzkumného ústavu včelařského údolím Máslovického potoka a chráněným územím Máslovická stráň přes náves až k Máslovickému muzeu másla. Pravidelně se tu konají akce spojené se stloukáním másla, během adventu se můžete přijít podívat na máslový betlém.
 

Libčická Hašlerka a výlety do okolí

Víte, že na břehu Vltavy cestou z Libčic do Dolan si nechal Karel Hašler postavit za první republiky vilu, kam jezdíval se svojí rodinou na letní byt? Slavného skladatele, písničkáře, herce a režiséra dnes v Libčicích připomíná hudební festival Libčická Hašlerka. Když se přívozem přeplavíte na druhý břeh Vltavy, můžete se vydat na výlet pěšky po stezce lemující řeku anebo na kole po oblíbené Vltavské cyklostezce, třeba ke zřícenině zámku Chvatěruby a dál do Kralup nad Vltavou.

7. Chýnovská traktoriáda – Libčice nad Vltavou

Výstava staré i nové zemědělské techniky, závody malotraktorů domácí výroby, živá hudba, moderovaná celodenní akce.
Libčice nad Vltavou, Středočeský kraj

Aktivity

Posedy u obce Tursko – tři malé rozhledny s velkým výhledem

Lavička, Silo a Křeslo jsou názvy jednotlivých rozhleden, které se svou velikostí skutečně blíží klasickým posedům. Najdete je na kopci mezi Libčicemi nad Vltavou a obcí Tursko, asi 15 kilometrů severně od Prahy.
Libčice nad Vltavou, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Liběhrad

Na vrcholu prudké skály nad řekou Vltavou naleznete zbytky hradu pocházejícího zřejmě z přelomu 11. a 12. století. Zřícenina byla významně poničena při stavbě železniční trati v 19. století, kdy byla vylámána část skály.
Libčice nad Vltavou, Středočeský kraj

Multifunkční budova Kotelna v Libčicích nad Vltavou

Stavba Kotelny, upravená architektem Patrikem Hoffmanem do moderního kabátu, se otevřela veřejnosti 26. října 2017.
Libčice nad Vltavou, Středočeský kraj

Kostel sv. Bartoloměje v Libčicích nad Vltavou

Barokní kostel byl postaven v letech 1763 – 1769. Velká přestavba jej čekala roku 1903, kdy byla zároveň přistavena i nová sakristie. Průčelí kostela je ukončeno trojúhelníkovým štítem a nad ním je vztyčena věž s cibulovou bání.
Libčice nad Vltavou, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví