Potštát

Tajemství Oderských vrchů rozluští málokdo, velkou část pohoří totiž zabírá vojenský újezd Libavá. Zvláštní krajinu ale můžete poznat při výletu do Potštátu: silnice, která sem míří od Olomouce, vede těsně při okraji zakázaného území a před vámi se otevřou zajímavé výhledy do nepřístupných míst.

Potštát: město na okraji vojenského prostoru

Centrem historického jádra Potštátu je náměstí s původně gotickým kostelem sv. Bartoloměje. Protože mu chybí hodiny, uprostřed náměstí stojí ještě hodinová věž, někdejší barokní hláska. V čtyřkřídlém empírovém zámku v rohu náměstí můžete navštívit expozici, mapující bohatou a zajímavou historii Potštátska. Severně od náměstí se rozkládá hřbitov, na němž stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Vojenský prostor a akce Bílý kámen

Zámecká expozice se nevěnuje jen městu, ale také jeho okolí včetně zaniklých obcí na území vojenského výcvikového prostoru Libavá. Se zemí zde byla srovnána řada kostelů, kaplí i několik desítek vodních a větrných mlýnů. Zachoval se pouze poutní kostel sv. Anny a sv. Jakuba a kaple sv. Anny v zaniklé obci Stará Voda a nepřístupný větrný mlýn ve Městě Libavá. Celoročně uzavřený vojenský prostor se otvírá pouze jednou ročně 1. května při cyklo-turistické akci Bílý kámen.
 

Lyžování, skalní město a výhledy

Potštátsko a Oderské vrchy jsou položené mnohem výš než města v Moravské bráně; na sjezdovkách ve Ski areálu Potštát se proto lyžuje, i když v blízkých Hranicích není sníh. V kopcích nad romantickým údolím říčky Veličky objevíte Potštátské skalní město se spoustou bizarních skalních útvarů, zříceninu středověkého hradu Puchart a základy rozhledny, kterou roku 1929 nechal postavit hrabě Zikmund Desfours-Walderode. Byl z ní výhled na město Hranice, Hostýnské a Vizovické vrchy, za dobré viditelnosti i na Nízké a Západní Tatry. V nedalekých Partutovicích zve k prohlídce přístupný větrný mlýn.
Potštátské skalní město

Potštátské skalní město

Potštát, Olomoucký kraj
Zámek Potštát

Zámek Potštát

Potštát, Olomoucký kraj
Hrad Puchart nedaleko Potštátu

Hrad Puchart nedaleko Potštátu

Potštát, Olomoucký kraj
Kostel sv. Bartoloměje v Potštátu

Kostel sv. Bartoloměje v Potštátu

Potštát, Olomoucký kraj

Pojeďte na výlet


Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov

Běžecká trasa Prostějov – Plumlov, Cesty pro zdraví