!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Štěchovice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Štěchovice

Dvě vltavské přehrady, naučná stezka lemující dávno zatopené Svatojánské proudy a také legenda o ukrytém nacistickém pokladu, to jsou hlavní lákadla středočeských Štěchovic. V okolí také objevíte prastaré trampské lokality, například slavnou osadu Ztracenka nebo údolí říčky Kocáby.

Štěchovice: město na řece

Štěchovický kostel sv. Jana Nepomuckého je zasvěcený patronovi Svatojánských proudů, loďařů, vorařů, šífařů, mlynářů a zpovědníků. Projekt vypracoval architekt Kamil Hilbert, autor dostavby Svatovítské katedrály na Pražském hradě. Roku 2015 při 100. výročí vybudování kostela byla dokončena křížová cesta. Tvoří ji velké neopracované kameny z blízkého okolí, každé zastavení je věnováno jedné obci farnosti a velký kámen vždy doplňuje drobný kamínek, pocházející přímo z konkrétní osady.
 

Svatojánské proudy

Štěchovicemi protéká řeka Vltava, břehy spojuje most Dr. Edvarda Beneše. V těsné blízkosti leží dvě známé přehrady: Slapská a Štěchovická, která zaplavila někdejší Svatojánské proudy. Údolím kdysi vedla historicky první značená cesta Klubu českých turistů. Dnes Štěchovickou přehradu lemuje zeleně značená trasa a zároveň naučná stezka Svatojánské proudy. Na její trase leží například stará trampská osada Ztracenka, těšit se můžete i na řady atraktivních výhledů.
 

Kouzelné vyhlídky na Vltavu

Další turistické trasy a cyklostezky vás provedou okolní panenskou přírodou, například romantickým údolím řeky Kocáby s řadou starých trampských osad včetně další legendy, Askalony. Kdysi tu bývala proslulá rýžoviště zlata, okolí Štěchovic je také spojené s legendou o Frankově archivu a dosud nenalezeném zlatém nacistickém pokladu. Při toulkách po pravém břehu Vltavy objevíte řadu krásných vyhlídek do údolí Štěchovické přehrady, například Smetanovu vyhlídku u Třebsína či vyhlídku Máj a vyhlídku Bednář u Teletína.

Aktuality z města

11. květen 2019 7:30

Stezka na Svatojánské proudy letos slaví 130 let

Štěchovice
Hluboké skalnaté údolí řeky Vltavy s bohatou historií je stále cílem výletníků, kteří touží po trošce romantiky bedaleko hlavního města Prahy. Již roku 1889 zde vznikla první turistická cesta, která spojovala červenou značkou Štěchovice a Svatojánské proudy. V letošním roce tedy trasa slaví 130 let.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Pizza Na Zastávce Štěchovice

Pizza Na Zastávce Štěchovice

Štěchovice, Střední Čechy