Slapy
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Slapy

Slapy leží doslova nad Vltavou, i když dnes již ne tak vysoko, jako tomu bylo před postavením Slapské přehrady. Jsou centrem rozsáhlé rekreační oblasti, vodní nádrž pak nabízí skvělé podmínky k rekreaci, sportu i zábavě a také nespočet krásných přírodních zákoutí.

Co musíte vidět ve Slapech

V centru obce stojí barokní kostel sv. Petra a Pavla s mohutnou kopulí, další památkou je slapský zámek. V letech 1928–1930 si sídlo v pseudobarokním stylu nechala postavit průmyslnická rodina Bondyů, dnes je prázdný a slouží především k natáčení filmů a příležitostným společenským akcím. Východně od Slap stojí kaple Na Rovínku; kdysi podobně jako zámek Orlík shlížela do údolí Vltavy z výšky padesáti metrů, dnes jí však Slapská přehrada téměř omývá základy.
 

Přehrada Slapy

Slapská přehrada je jedním z devíti vodních děl na Vltavě, označovaných jako Vltavská kaskáda. Během druhé světové války byla postavena Štěchovická přehrada, pod jejíž hladinou zmizel oblíbený cíl pražských turistů, slavné Svatojánské proudy.

V padesátých letech se stavěly Slapy, dnes vyhlášené místo pro letní rekreaci. Přehrada zároveň chrání krajinu před záplavami; první zatěžkávací zkoušku prodělala již v červenci 1954 při napouštění, kdy zachránila Prahu před povodní.
 

Golf, jachty a střed Království českého

Kolem Slap objevíte celou řadu míst, kde si můžete půjčit jachty, motorové čluny nebo šlapadla. Všem milovníkům golfu je určeno golfové hřiště Golf Park Slapy sv. Jan. První devítka nese název Rabyňská hora, druhá se jmenuje Tři kříže, a to podle údajného geografického středu Království českého. K místu ve strmém svahu nad přehradou nevede turistická značka a ke skutečnému středu dnešního Česka má hodně daleko, ale má své kouzlo a rozhodně stojí za bližší prozkoumání.